Očkování seniorů nad 80 let začalo. Týmy obcházely domácnosti zájemců na Slovácku

Foto: Jiří Balát

ZLÍNSKÝ KRAJ – Celkem 72 seniorů z Popovic a Podolí na Slovácku bylo během pondělí naočkováno proti onemocnění covid-19. Vakcínu jim podal očkovací tým, který zavítal do domácnosti každého ze zájemců. V tomto týdnu se také zkouší varianta očkování v ordinacích praktiků, které by mohlo probíhat bez nutnosti předchozí registrace do centrálního systému.

Jako první dostali vakcínu zájemci ze dvou slováckých obcí, za kterými přijel tým z očkovacího centra revmatologické ambulance Medical Plus v Uherském Hradišti. „Původně mělo očkování probíhat ve zdravotním středisku v Popovicích, ale vzhledem k nepříznivému počasí zvolil očkovací tým variantu osobních návštěv, a to i v obci Podolí. Očkování mělo zdárný průběh, proběhlo bez komplikací,“ zhodnotil krajský koordinátor očkování Jiří Lučan.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Tým sestávající z lékařky a tří sester chodil dům od domu. Lékařka nejdřív zjistila zdravotní stav a anamnézu seniorů a pak jim změřila teplotu. Nad očkovanými půl hodiny dohlížely další dvě sestry pro případ, že by se jim udělalo nevolno. Všichni pak dostali kartičky s datem dalšího očkování. „Pobavil nás jeden z naočkovaných seniorů, který byl zklamaný z toho, že si nemůže po očkování dopřát pivo. Alkohol se totiž všeobecně před a po očkování nedoporučuje,“ dodává Jiří Lučan.

Vakcínu by mohli lidé dostat v ordinaci bez registrace do systému

Do očkování by se měli postupně zapojovat také praktici. „V tomto týdnu zkoušíme testovací variantu očkování, která bude probíhat v několika ordinacích praktických lékařů a zájemcům umožní se s žádostí o očkování obracet přímo na své praktické lékaře bez nutnosti registrace do centrálního rezervačního systému,“ přiblížil hejtman Radim Holiš.

Kraj z poslední dodávky vyčlenil 500 vakcín, které jsou určeny pro seniory nad 80 let. „Od středy 20. ledna budou také v očkovacích místech ve Zlínském kraji očkováni senioři nad 80 let, kteří se zaregistrovali prostřednictvím centrálního rezervačního systému. Z něj dostalo potvrzení o volném termínu očkování 250 seniorů,“ doplnil hejtman.

Foto: Jiří Balát
Foto: Jiří Balát
Foto: Jiří Balát
Foto: Jiří Balát
Foto: Jiří Balát
Foto: Jiří Balát