Vsetínská nemocnice si „vychovala“ nové sanitáře prostřednictvím online kurzu

Foto: Vsetínská nemocnice

VSETÍN – Stejně jako jiné nemocnice se i ta vsetínská potýká s nedostatkem kvalifikovaného personálu. Problém se rozhodla řešit mimo jiné prostřednictvím sanitářského online kurzu pro lidi, kteří mají zájem pomáhat v době pandemie, ale chybělo jim potřebné vzdělání. Zkoušky úspěšně složilo všech dvanáct uchazečů, z nichž třetina už nastoupila do Vsetínské nemocnice.

Řada lidí byla v obtížné době ochotná pomoci, nemocnice ale dobrovolníky bez zdravotnického vzdělání do provozu na odděleních zapojit nesmí. „Cílem kurzu bylo těmto lidem nabídnout možnost získat alespoň základní zdravotnickou kvalifikaci. Kolegyně ze zdravotnické školy nám v tomto obětavě vyšly vstříc a výsledkem je prvních dvanáct absolventů, z nichž někteří už dokonce nastoupili do provozu,“ sdělila ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Jsou to vstřícní lidé se srdcem na pravém místě, chválí je vyučující

Sanitářský kurz běžně probíhá prezenčně, vzhledem k probíhající epidemii koronaviru ale vyšlo ministerstvo zdravotnictví nemocnici vstříc. „Teoretická část probíhala v online prostředí, menší část praktické výuky ve škole a větší pak samozřejmě v nemocnici. Dodržovali jsme přísná epidemiologická opatření, praktikanti byli vybaveni pomůckami a praxe se realizovaly v menších skupinkách,“ popsala Jana Kalčáková, která vyučuje na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické Vsetín a byla rovněž předsedkyní komise při závěrečných zkouškách.

Pro nové zdravotníky mají učitelé samá slova chvály. „Je to skvělá skupina se zájmem o obor, o pacienty, jsou vstřícní, se srdcem na pravém místě. Cítili potřebu v daný okamžik nemocnici pomoci, a když nemohli nastoupit ihned, nechtěli to jen tak vzdát. Využili možnost doplnit si kvalifikaci pro práci sanitáře, a přestože mají své profese mimo zdravotnictví, řada z nich chce nastoupit do nemocnice třeba alespoň na částečný úvazek,“ ocenila Jana Kalčáková.

Její slova potvrzuje i jedna z absolventek kurzu dvacetiletá Viktorie Čunková ze Vsetína. „Studuji obor zdravotnický záchranář na vysoké škole v Pardubicích, ale chybí mi poslední ročník a chtěla bych se hlásit na medicínu. Mrzelo mě, že nemůžu pomáhat v nemocnici, proto jsem využila možnost doplnit si kvalifikaci v sanitářském kurzu. Učitelé i zdravotníci v nemocnici byli vstřícní, nejvíc jsem se naučila během praktické výuky na oddělení následné péče. Už v polovině tohoto týdne nastupuji na chirurgii na běžné lůžkové oddělení. Na covidové stanice dávají personál, který má více zkušeností, ráda bych později pomáhala i tam,“ řekla čerstvá absolventka sanitářského kurzu Viktorie Čunková.

Foto: Vsetínská nemocnice
Foto: Vsetínská nemocnice
Foto: Vsetínská nemocnice
Foto: Vsetínská nemocnice