KORONAVIRUS: Ve hře je šestý stupeň PES i povinnost vyměnit roušky za respirátory

Zdroj: MZ ČR

Česko – V posledních dnech se zdálo, že koronavirus díky opatřením zavedeným na konci prosince postupně oslabuje. Bohužel do hry nyní vstupuje tzv. britská mutace viru, jejíž výskyt byl v Česku již potvrzen. Nakažlivost této mutace je vyšší, což znamená, že lze čekat další nárůst šíření onemocnění. Jak upozorňují odborníci, v této souvislosti je třeba začít činit rázné kroky.

V rámci dnešního brífinku po jednání Ústředního krizového štábu z úst Jana Hamáčka zaznělo, že v dohledné době lze i přes pokles epidemie čekat vysoké nárůsty nových případů. „Za úterý přibylo 9 558 nových pacientů s koronavirem, to je číslo, které je sice nižší oproti úterý minulý týden, ale je to číslo stále velmi vysoké. Sice naznačuje, že bychom měli být za vrcholem epidemie, ale skoro 10 000 nových případů denně je stále velmi mnoho, stejně tak přibývá i nakažených seniorů. I přes mírný pokles tedy budeme mít v následujících dnech a týdnech přírůstky v tisících,“ shrnul aktuální situaci s tím, že z hlediska krajů jsou na tom nejhůře kraje Středočeský a Moravskoslezský.

Nový PES?

Podle Hamáčka je tak nutné pokračovat v opatřeních, která jsou aktuálně platná, a tedy i opětovné prodloužení nouzového stavu. Jelikož právě zátěž nemocnic je hlavním tématem v souvislosti s šířením koronaviru, v přípravě je již i nový systém PES, který nezohledňuje ani tak nové přírůstky nakažených, ale řídí se počty hospitalizovaných. Pátý stupeň by byl třeba již při více jak 4 000 hospitalizovaných a 400 pacientů na JIP. Nyní je přitom hospitalizována 6 608 osob a více jak tisícovka je ve vážném stavu. Je ale třeba zmínit, že ne všichni hospitalizovaní jsou skutečně ve stavu, který hospitalizaci vyžaduje – v této souvislosti se již vžilo označení „sociální hospitalizace“ – což může situaci negativně ovlivňovat. Celý připravovaný nový PES přitom příliš velké naděje na návrat k normálnímu životu nedává, opatření spíše zpřísňuje, nemluvě o tom, že odborníci již hovoří také o nutnosti přípravy tzv. šestého stupně, který by měl zohlednit právě šíření nakažlivější britské mutace viru.

„Je tu velká debata ohledně britské mutace, musím říci, že když jsem sledoval vystoupení kancléřky Angely Merkelové, bylo to její nejdůraznější vystoupení, připouštěla zavedení velmi radikálních opatření, Německo tu situaci bere velmi vážně,“ shrnul pak také Hamáček. Není tedy divu, že se již objevují informace o tom, že bude skutečně třeba stávající opatření ještě zpřísnit. Premiér Babiš tak již uvedl, že zvažuje změnit povinnost nošení roušek v povinnost nosit respirátory typu FFP2.

Vakcinace není světlo na konci tunelu

Ačkoliv mnozí vkládají velké naděje v očkování, pravdou je, že i v Izraeli, kde vakcinace postupuje nejrychleji na světě, se virus nadále šíří – resp. jeho šíření dokonce zrychluje. V Česku navíc systém registrací k očkování nenabídl seniorům příliš komfortu a očkování provází většinou chaos. „Dnes jsme diskutovali o očkování a vakcinaci, systém bude po 14 dnech fungování vyhodnocen a případně upravován. Upravován je už teď, za pochodu, od pátku přestane být zasílán druhý PIN, pokud nebude termín k očkování,“ upřesnil Hamáček s tím, že jen bude online zkompletována registrace a lidé nebudou muset sedět u počítače a čekat na volná místa. Když místo bude, upozorní je na to právě doručení druhého PIN kódu.

Situaci s očkováním pak limituje také nedostatek vakcín – jak upozornil Hamáček, není tento stav zaviněn ani Českem a ani Evropskou unií. Vše je dáno omezenými kapacitami výrobců, přičemž i navzdory nejasným účinkům vakcíny z hlediska omezení šíření nového typu koronaviru je dle jeho názoru klíčové zvládnout naočkovat co nejvíce těch, kteří to potřebují.