Led na vodních nádržích taje, vrstva je nesouvislá. Strážníci varují před vstupem na led

Ilustrační foto

BRNO – I když v posledních dnech hodně mrzlo, na vodních nádržích to příliš vidět nebylo. Spíše naopak, led je nyní po oblevě tenčí a hrozí riziko úrazu.

Podle měření strážníků z poříční jednotky na Brněnské přehradě měl led o víkendu tloušťku zamrzlé hladiny okolo pěti centimetrů, dnes je led třícentimetrový. „Voda navíc kvůli teplotním výkyvům a spodním proudům zamrzá velmi nesouvisle,“ sdělil tiskový mluvčí Jakub Ghanem. Velké riziko pro bruslaře je navíc to, že kritické hodnoty tloušťky ledu jsou jen několik decimetrů vzdálené od pěticentimetrových zamrzlých ploch. Led se může kdykoli prolomit a pouhým pohledem lidé rozdíl nepoznají.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

I na podstatně menších nádržích, jako je například Medlánecký rybník, může být led velmi tenký. Strážníci tam naměřili pouze 2,5 centimetru. Silněji zamrzl pouze Žebětínský rybník, i tam se ale lidé musí pohybovat se zvýšenou opatrností a nevzdalovat se od okraje. Vstup na hladinu je vždy na vlastní nebezpečí.