U Hosova na Jihlavsku stojí nový radar, denně zachytí kolem dvaceti přestupků

ilustrační foto

JIHLAVA – U Hosova, na pelhřimovské výpadovce z Jihlavy, začal měřit rychlost projíždějících aut nově instalovaný radar. Měl by pomoci snížit počty riskujících řidičů a následně omezit i výskyt dopravních nehod.

Místo, kde měření rychlosti od čtvrtka 7. ledna probíhá, nebylo vybráno náhodou. Již dlouhodobě je zde snížena rychlost na 70 km/h, ale řidiči běžně překračují devadesátku. Navíc je tu komplikované odbočování a také složité přecházení frekventované ulice od autobusové zastávky. Za posledních deset let se zde stalo osm vážných dopravních nehod. „Už jen samotnou přítomností radaru došlo nyní v místě ke snížení rychlosti většiny vozidel díky psychologickému efektu,“ uvedl jihlavský radní pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal.

Policisté zjistili, že za 24 hodin místem projede průměrně 13 000 vozidel. Z prvních deseti dnů měření vyplynulo i to, že rychlost denně poruší v průměru dvacet řidičů. Letošním rekordmanem je řidič, který tímto úsekem projel rychlostí 122 km/h.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Dalším místem, kde je v Jihlavě v provozu úsekové měření rychlosti, je jihlavský tunel. Měření probíhá od dubna roku 2019 a během prvního roku tu rychlost překročilo více než 27 tisíc řidičů. To, že má měření rychlosti význam, dokládá skutečnost, že v následujícím roce už zde zaznamenali o 11 tisíc přestupků méně.