Buďte obezřetní před podvodníky, na sociální síti byli okradeni další uživatelé

ilustrační foto

JÍČINSKO – Podvodníci využívají na internetu naivitu lidí a častokrát je oberou o nemalé peníze. Právě v těchto dnech řeší policisté neznámého šejdíře, který okradl přes aplikaci Messenger minimálně deset lidí.

Na podobné chování podvodníků jsme vás upozorňovali v článku: VIDEO: Dejte pozor na sociálních sítích, bylo okradeno už mnoho lidí. Policisty z Nové Paky zaměstnává nyní řešení případu, kdy nepoctivec poslal přes Messenger zprávu jedné ženě a vydával se za její kamarádku, poté co si založil shodný účet. „Podvodník ji žádal o sdělení jejího mobilního telefonního čísla. Žena v domnění, že se jedná o její skutečnou kamarádku, své telefonní číslo na falešný profil poslala,“ říká policejní tiskový mluvčí Aleš Brendl. Nepoctivec ji hned šikovně poprosil o zaslání PIN kódů, které byly údajně nutné pro platby, které jí budou doručovány na její mobilní telefonní číslo. Žena chtěla své kamarádce pomoci, tak postupně přeposlala patnáct PIN kódů.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Šikovný darebák se umí nabourat do cizího profilu na sociální síti a pak pod jménem tohoto uživatele oslovuje ze seznamu přátel lidi, po kterých chce telefonní číslo. Jak už v minulosti zjistili policisté, většina oslovených svoje číslo údajnému příteli ze sociální sítě pošle. To vše většinou po velmi povedené konverzaci. Pak už podvodníkovi jen stačí vymyslet informaci o neexistující soutěži, nebo exotické dovolené, s tím že na telefonní číslo přijdou zadávací kódy, které jsou potřeba zaslat zpět. To se však může velice prodražit.

Policisté varují před nejběžnějšími podvody na Facebooku:

 • Milostné podvody: Milostní podvodníci obvykle posílají romantické zprávy lidem, které neznají, a často předstírají, že jsou rozvedení, ovdovělí nebo uvěznění v nefungujícím manželství. Navazují online vztahy a doufají, že jim podvedená osoba pošle peníze na letenky nebo víza. Jejich cílem je získat si vaši důvěru, takže v konverzaci můžou pokračovat týdny, než vás požádají o peníze.
 • Loterijní podvody: K loterijním podvodům často dochází z účtů nebo stránek, které se vydávají za někoho, koho znáte, nebo organizaci (třeba vládní organizace nebo Facebook). Ve zprávách se uvádí, že patříte mezi výherce nějaké loterie a že peněžní výhru dostanete, když zaplatíte malý poplatek předem. Podvodníci po vás můžou žádat osobní informace, třeba fyzickou adresu nebo podrobnosti o bance.
 • Půjčovací podvody: Půjčovací podvodníci posílají zprávy a zanechávají příspěvky, ve kterých za malý poplatek nabízejí okamžité půjčky na nízký úrok.
 • Krádež přístupového tokenu: Je s vámi sdílen odkaz, který vyžaduje přístup k vašemu účtu nebo stránce na Facebooku. Může se zdát, že odkaz pochází ze skutečné aplikace, ale slouží jen jako způsob, jakým spammeři získávají přístup k vašemu účtu a šíří spam.
 • Podvodné nabídky zaměstnání: Podvodníci používají zavádějící a falešné nabídky práce, aby se z vás pokusili vylákat osobní údaje nebo peníze. Vyhněte se pracovním nabídkám, které zní podezřele výhodně nebo které od vás vyžadují platbu předem. Když kliknete na odkaz pracovní nabídky, dejte si pozor na weby, které s původní nabídkou práce zjevně nesouvisejí nebo od vás požadují citlivé údaje (například úřední doklad totožnosti), ale nepoužívají zabezpečené procházení (https). Další tipy si můžete přečíst v pokynech pro hledání pracovních nabídek na Facebooku.

Na koho a co je potřeba dát pozor na internetu:

 • Lidé, kteří vás žádají o peníze a které neznáte osobně.
 • Lidé, kteří vás žádají o zaslání peněz nebo poukazů, abyste získali půjčku, cenu nebo jinou výhru.
 • Kdokoli, kdo po vás chce peníze, abyste se mohli ucházet o práci.
 • Stránky reprezentující velké firmy, organizace nebo veřejně známé osobnosti, které nejsou ověřené.
 • Lidé, kteří vás žádají o přesun konverzace mimo Facebook do méně veřejného a méně bezpečného prostředí, třeba na jiný e-mail.
 • Lidé, kteří se vydávají za vašeho přítele nebo příbuzného v nouzové situaci.
 • Lidé, kteří překrucují, kde se nachází. Když se někdo zaregistruje na Messenger přes číslo mobilního telefonu, můžete si zkontrolovat, z jaké země toto telefonní číslo pochází. Pokud máte podezření, že se vás stránka pokouší podvést, můžete zkontrolovat její polohu.
 • Zprávy a příspěvky s pravopisnými a gramatickými chybami.
 • Lidé a účty, které vás posílají na nějakou stránku, kde si máte vyzvednout výhru.