KORONAVIRUS: Nouzový stav potrvá do 14. února. Během jednání sněmovny došlo i k potyčce mezi poslanci

Zdroj: Pixabay

Česko – Dnešní jednání poslanecké sněmovny se točilo kolem jediného – prodloužení nouzového stavu. To opoziční strany různě podmiňovaly, nakonec byl ale přijat návrh KSČM, strana pak svými hlasy opět podržela vládnoucí ANO. Nouzový stav v Česku tedy potrvá minimálně do 14. února.

Žádost o prodloužení nouzového stavu byla již pátá v řadě, v tomto režimu Česko funguje nepřetržitě od 5. října. Zatímco podle premiéra a ministra Blatného je jeho trvání stále nezbytné, většina opozičních stran situaci vidí jinak. „Jediný plán, který od vlády vidíme, je nekonečný nouzový stav,“ uvedl tak např. Tomio Okamura (SPD). Své hlasy na podporu nouzového stavu naopak menšinovému kabinetu nabídli Piráti, kteří však zároveň požadovali zefektivnění stávajících podmínek, a také komunisté, kteří měli pro prodloužení nouzového stavu hned trojici podmínek – otevření škol, otevření ski areálů a urychlení legislativních změn.

„Setkali jsme se s ministrem Blatným, s ministryní Maláčovou i s ministrem Plagou, zdravotní situace je v ČR skutečně špatná. Ale naše otázky leží i mimo zdravotní oblast, navrhli jsme 9 různých opatření – např. zvýšení nemocenské při covidu, protože lidé se bojí být doma s 60 % platu. Šli jsme do detailu, řadu věcí vláda může jen vyhlásit. Rok také řešíme, proč pořád máme nouzový stav, byl celý rok na to, aby se upravil krizový zákon – pamatuje na stav nebezpečí, který by tyto kroky umožnil. Ale lidé teď trpí i ekonomickými problémy. Celé segmenty jsou úplně bez pomoci,“ shrnul Ivan Bartoš (Piráti) s tím, že jeho strana je ochotná jednat o drobném prodloužení nouzového stavu – za předpokladu, že budou vzaty v potaz určené požadavky.

Nakonec byl ale nouzový stav prodloužen do 14. února právě za podpory hlasů komunistů, přitom tento termín komunisté také prosazovali. Návrh komunistů však prošel bez toho, aby byla jasně přijata trojice jejich podmínek. Komunisté přitom tvrdili, že nouzový stav podpoří jen tehdy, pokud vláda jasně deklaruje, že na jejich podmínky přistoupí, k čemuž nedošlo. Většina opozičních stran se pak hlasování o nouzovém stavu zdržela.

Dnešní jednání sněmovny navíc přerušila poměrně bezprecedentní událost, došlo totiž k potyčce mezi poslanci. Lubomír Volný (zvolen za SPD, nyní nezařazený) dorazil do jednacího sálu bez roušky a následně napadl kolegu z ČSSD. Volného chování poslanci napříč stranami odsoudili. Sám Volný však důsledky vyvodit nehodlá.

Aktuální stav

Dle aktuálních dat dnes index PES zůstal na 73 bodech, což stále značí 4. stupeň (na této hodnotě se systém drží více jak týden, dle stávající metodiky by tedy mělo dojít k rozvolnění), platná opatření však stále odpovídají stupni pátému. Nově nakažených dnes bylo přes 8 000, cca o 3 000 méně než před týdnem, realizováno bylo 27 000 testů, z nichž cca 27 % bylo pozitivních. Problémem je však počet hospitalizovaných, který sice klesl, ale stále přesahuje 6 000.

Dle návrhu nového systému PES, který by měla zítra projednat vláda a který má vstoupit v platnost od počátku února, by přitom právě počet hospitalizovaných měl být klíčovým ukazatelem a jakékoliv rozvolnění by mělo přijít až s jeho poklesem pod 4 000. Systém počítá také se změnami pravidel pro školství – od 1. února by se tak do lavic mohli vrátit jak žáci 9. ročníků, tak i žáci posledních ročníků středních škol a konzervatoří. Návrh, o kterém vláda bude diskutovat, počítá i s tím, že by se lidé v některých provozech mohli prokazovat negativními testy, ale až od 4. stupně, k němuž podle nového PSA povede velmi dlouhá cesta.