O očkování je v kraji velký zájem, zapojit se chce většina praktiků

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zlínský kraj už třetím týdnem očkuje proti onemocnění covid-19. Podle hejtmana lidé zájem mají, vakcíny ale zatím není dost. Očkování si tento týden vyzkoušeli i někteří praktici ve svých ordinacích. Zapojit se plánuje velká část z nich, nebylo by tak nutné zřizovat velkokapacitní očkovací centrum.

Do 20. ledna dorazilo do kraje 1 950 lahviček s vakcínou, což je 11 700 očkovacích dávek. „Vakcíny do kraje chodí postupně, zatím bylo naočkováno více než 5 510 osob. Poslední dodávku jsme obdrželi včera a z té už máme většinu vydáno nebo zarezervováno a zbývá 63 lahviček, tedy 378 dávek. Tato čísla napovídají, že o očkování v kraji je velký zájem, ale zatím není dostatek vakcíny, očkuje se tedy postupně,“ zhodnotil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Podle vládní vakcinační strategie jsou přednostně očkováni zdravotníci a zaměstnanci a klienti pobytových sociálních zařízení. Začátkem týdne se začali očkovat i senioři nad 80 let. „Otestovali jsme několik variant očkování. Očkuje se na pěti očkovacích místech v nemocnicích ve Zlínském kraji, vyzkoušeli jsme i variantu, kdy očkovací tým vyrazil očkovat seniory do dvou obcí a očkují i někteří praktičtí lékaři ve svých ordinacích. Potřebovali jsme vyzkoušet připravenost systému, logistiku převozu vakcín, se kterými není snadná manipulace, a to vše proto, abychom byli co nejlépe připraveni na moment, kdy budeme mít dostatek vakcín a mohli očkovat co nejrychleji,“ sdělil Radim Holiš.

Očkování u praktických lékařů je vhodné řešení, říká jeden z nich

Očkování ve vlastní ordinaci si vyzkoušel také praktický lékař Michal Procházka ze zlínské ambulance. „Očkování je logisticky zvládnutelné. Dovoz vakcíny, její nabírání, aplikace i zápis vakcinace do informačního systému proběhl bez potíží. Očkování je časově náročnější, 12 pacientů lze naočkovat přibližně za 70 minut, ale celkově ho hodnotím velmi kladně. Očkování u praktických lékařů je vhodné řešení,“ popsal lékař své zkušenosti.

Z celkem 290 praktiků ordinujících v kraji projevilo zájem zapojit se do očkování více než 210 z nich. Pokud by bylo dost vakcín, mohlo by na očkovacích místech a v ordinacích dostat vakcínu až 5 000 lidí denně. Tím pádem by nebylo nutné zřídit velkokapacitní očkovací centrum, do kterého by dojížděli zájemci z celého kraje.