Zoo má za sebou perný rok, chovatelsky ale patřil k nejúspěšnějším

Mravenečník čtyřprstý. Foto: archiv Zoo Zlín

ZLÍN – Téměř třetinu roku zůstala zlínská zoo návštěvníkům uzavřena. Výpadek příjmů těžce zasáhl její ekonomiku a zrušit se musely plánované opravy a investice. Rok 2020 byl však v něčem přece jen radostný. Po chovatelské stránce patřil k těm nejúspěšnějším, jaké tu zažili.

Loni do zahrady zavítalo 506 230 návštěvníků, což je o čtvrtinu méně než v rekordním roce 2019. Uzavřena byla po 112 dní a celkové ztráty se vyšplhaly k 18 milionům. „Zrušili jsme řadu plánovaných oprav, hledali úspory a nové příležitosti. Během letních měsíců jsme se snažili vytvořit finanční rezervu. Díky skutečnému „utažení kohoutků“ se nám podařilo rok 2020 zvládnout,“ popsal ředitel zoo Roman Horský.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zahradu také podrželi samotní návštěvníci. Ať už návštěvou nebo nákupem dárků, vstupenek či sponzorováním. „Ta neutuchající vlna pomoci je naprosto fantastická. Lidé nám nákupy zboží a vstupenek, sponzorskými dary a příspěvky do sbírky Zoo Zlín věnovali přes 4,5 milionu korun. Firmy nakoupily vstupenky a roční karty Family v objemu téměř 1,5 milionu. Hluboce si této pomoci vážíme a všem velmi děkujeme,“ vzkázal ředitel Horský.

Mláďata vydry obrovské. Foto: archiv Zoo Zlín

Jarní uzavření způsobilo desetimilionové ztráty

Významné odchovy se zoo povedly už v první třetině roku. Na svět přišlo mládě novozélandského papouška nestor kea, na které tu čekali dlouhých 16 let. Mimořádný úspěch přišel s mládětem dvojzoborožce indického, tento druh se totiž v posledních dvou letech daří ve Zlíně rozmnožovat jako jediné zoo na světě.

První uzavření areálu přišlo na šest týdnů od půlky března do konce dubna. Pro zoo to znamenalo výpadek vlastních příjmů ve výši 10 milionů korun. S fanoušky ji aspoň virtuálně propojil nový videoseriál na Youtube kanálu „Zoo Zlín jde za Vámi“, kde se pravidelně objevovala krátká videa z areálu i chovatelského „zákulisí“.

Chápan vlnatý. Foto: archiv Zoo Zlín

V létě se otevřel výběh pro slony, zoo také uložila schránku pro příští generace

V období od května do září se chovatelé mohli radovat z dvou mláďat siby ománské. Tu ve Zlíně úspěšně rozmnožují jako jediní v Evropě. Zahrada také představila gaury indické, nejmohutnější tury na světě, které získala v září 2019 z indické Zoo Mysore. Poprvé po 60 letech se tak do Evropy podařilo dovézt gaury přímo z jejich domoviny. Zmínit je třeba i nové obyvatele zoo, chápany vlnaté, kteří se zabydleli v amazonské oblasti.

Zatímco byl areál přes léto otevřen, návštěvníci se mohli radovat z nového výběhu pro slony Karibuni. Slonice zde mají k dispozici i jezírko pro koupání, přírodní bahniště a přístřešek pro krmení. Průchozí expozice pelikánů australských. Díky novému chodníku se lidé dostali do bezprostřední blízkosti pelikánů. Užít si mohli i novou vyhlídku u pavilonu žiraf, kde si návštěvníci mohli zakoupit krmení a nakrmit žirafy.

Poselství pro příští generace zanechali zástupci zoo uložené v časové schránce ve věži zámku. Stalo se tak u příležitosti opravy střechy zámku Lešná. Ta je jedinou investiční akcí, která se kvůli koronaviru nezrušila.

Kivi hnědý. Foto: archiv Zoo Zlín

Druhé uzavření pomohla finančně překlenout úspěšná letní sezóna

Jednou z chovatelských perliček posledních tří měsíců roku byla dozajista mláďata vydry obrovské. Po 13 letech tu také přišlo na svět první mládě mravenečníka čtyřprstého. V Evropě chová tento druh 23 zahrad, za rok 2020 se podařilo odchovat pouze 5 mláďat. Velkou událostí byl příchod samice kivi hnědého, která se samcem Gerym vytvořila chovný pár.

Podzimní a zimní uzavření zoo znamenalo pro zahradu ztrátu na vlastních příjmech ve výši 8 milionů korun. Obtížnou ekonomickou situaci se podařilo zvládnout díky příznivé hlavní sezoně, úsporám a také podpoře od návštěvníků.