Kam s ním? Když vraky zabírají cenné místo na parkování. Jak můžete situaci řešit

Ilustrační foto

Parkovacích míst není v podstatě nikdy dostatek. O to více člověka rozzlobí, když zjistí, že tam, kde by mohl zaparkovat, se již několik měsíců roztahuje spíše kupa šrotu než pojízdné auto. Co v takovém případě dělat? Na druhé straně to může ovšem být také právě vaše auto, které má již svůj zenit za sebou. Kam s ním? Udělat z něho další vrak na parkovišti nebude zcela jistě to nejrozumnější řešení.

Auta, která nemají na pozemních komunikacích co dělat

Podle zákona o pozemních komunikacích je na dálnicích, silnicích a místních komunikacích zakázáno odstavovat silniční vozidlo, které je pro závady v technickém stavu zjevně technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích, tj. vraky (podrobně § 19 odst. 2 písm. g). Nicméně v praxi bylo často problémem určit, jestli korodující příšera na prázdných kolech je již plnohodnotným vrakem, či ji postačí “drobný” facelifting v servisu v podobě výměny blatníků, kol, motoru a dalších maličkostí. (Upřímně, někdy by byla užitečnější spíše výměna nezodpovědného majitele.)

Naštěstí byla později přijata novela zákona, která zákaz odstavování rozšířila nejen na vraky, ale také na vozidla s propadlou technickou kontrolu, a to po dobu více než 6 měsíců (podrobně § 19 odst. 2 písm. h).

Platí zákaz odstavení jen na cestách, nebo i na parkovištích?

Pokud se nejedná o soukromé parkoviště (kde se většinou platí, tudíž majitelé je rozhodně nevyhledávají k odstavení svého vraku), pak jsou většinou parkoviště součástí místních komunikací, takže i zde zákaz platí. Veřejná parkoviště bývají často stejně jako místní komunikace ve vlastnictví obce.

Kam vrak auta nahlásit?

Vrak vozidla můžete nahlásit na obecní úřad, magistrát, městskou nebo státní policii.

Co se bude dít dále?

Zákon umožňuje vlastníkovi pozemní komunikace vyzvat provozovatele zmíněného vozidla k jeho zprovoznění nebo odstranění mimo pozemní komunikaci. Za přestupek samotný hrozí majiteli vozidla pokuta až 300 000 Kč. Po marném uplynutí výzvy (min. 2 měsíce) může vlastník komunikace sám vozidlo odstranit a oznámit tuto skutečnost provozovateli. Vlastník pozemní komunikace má také právo vyžádat si potřebné údaje z registru vozidel. Pokud se zjistí, že auto nemá sjednáno povinné ručení, pak má jeho majitel navíc na krku řešení tohoto přestupku.

Kam s autem, které dosloužilo?

Pokud sami řešíte problém, kam s vaším čtyřkolým miláčkem, který již dosloužil, pak je vhodné využít služeb ekologického likvidátora. Likvidace bývá zpravidla zdarma. Pokud odevzdáte kompletní auto, můžete dokonce získat i nějaký ten peníz zpět, často se uvádí částka 1 000 Kč.