Meteorologové varují: Hrozí silný vítr a povodně, pak zas přijde sněžení

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Rozmarné počasí čeká o víkendu velkou část republiky včetně Zlínského kraje. Po jarních teplotách, nárazovém větru a srážkách přijde ochlazení, které s sebou přinese až 15 centimetrů nové sněhové pokrývky a náledí. Upozornil na to dnes Český hydrometeorologický ústav.

Z pátku na sobotu čekají kraj vysoké noční teploty od 8 do 5 °C. Postupně začne vát silný jihovýchodní vítr s nárazy 55 až 70 kilometrů v hodině. Výstraha před silným větrem začne platit od půlnoci a potrvá do sobotních 10 hodin dopoledne.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Podle meteorologů může vítr poškodit stromy nebo budovy. Očekávat se dají i komplikace v dopravě.

Teploty se během soboty vyšplhají až k 9 °C, na většině území se navíc dá očekávat déšť. Meteorologové proto od půlnoci z pátku na sobotu až do nedělního poledne vyhlásili pro celý kraj povodňovou bdělost. Některé říční profily totiž mohou dosáhnout na 1. stupeň povodňové aktivity.

Po srážkách a tání sněhu se noční teploty vrátí pod bod mrazu a ráno se může tvořit náledí. V Beskydech bude trvaleji sněžit a napadnout může 10 až 15 centimetrů sněhu. Předběžné varování platí pro celou neděli.