Senioři 80+ dostali dnes první vakcíny, komplikace nebyly žádné

Senioři čekali dnes v jihlavské nemocnici na vakcínu. Foto: Nemocnice Jihlava

KRAJ VYSOČINA – V pěti krajských nemocnicích dnes začalo očkování seniorů nad 80 let. Výběr dalších termínů ministerstvo zjednodušilo, takže senioři obdrží postupně dvě SMS a nebude již nutné se při hledání volného místa opakovaně přihlašovat.

Na začátku týdne nabídla každá nemocnice seniorům 90 volných termínů, všechny na pátek 22. ledna. První z přibližně 8600 zaregistrovaných zájemců, tak mohli obdržet svou vakcínu už dnes. Pokud některý důchodce nedorazil, využily nemocnice náhradníků, a tak v průběhu dne zdravotníci vyočkovali všech 456 dávek. „Osobně jsem byl přítomen při zahájení očkování v centru Nemocnice Jihlava. Setkal jsem se se spokojenými seniory, kteří neskrývali radost z klidného průběhu očkování,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Další termíny zveřejní nemocnice na začátku příštího týdne. Ode dneška se ale zásadně mění fungování centrálního registru. V každé spádové oblasti bude obesláno pouze tolik osob, kolik bude volných termínů. Zájemce zadá na webu svůj telefon, na který mu přijde kód. Teprve s tímto kódem bude zadávat své osobní údaje. Vybere si také nemocnici, kde se chce nechat očkovat, a až se zde uvolní místo, přijde mu další kód, fungující jako vstupenka do rezervačního systému. Zájemce bude následně odkázán přímo na kalendář zvoleného očkovacího místa, kde si vybere z nabízených termínů. Každý senior tak postupně dostane dvě SMS, rezervace jiným způsobem nebude možná. Termín druhé dávky systém přiřadí zájemci automaticky ve stejný čas, s rozestupem 28 dní.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line  

Kromě seniorů proočkovaly tento týden nemocnice i skupinu praktických lékařů, lékařů pro dětí a dorost a stomatologů starších 65 let. Další budou následovat v příštím týdnu. Výjezdové týmy nemocnic už mají proočkovánu více než třetinu domovů pro seniory.