Ve vsetínské nemocnici zaznamenali druhý nejvyšší počet odběrů krve za posledních osm let

Foto: Michal Horský

VSETÍN – I když loňský rok byl velmi komplikovaný, hematologicko-transfúzní oddělení dosáhlo druhého nejvyššího počtu odběrů krve za posledních osm let. Podařilo se jich provést 2865.

„S výsledkem jsme určitě spokojení. A našim dárcům velmi děkujeme za ochotu, s jakou k nám chodili. Moc nám celý rok pomáhali. Jejich přístupu si opravdu vážíme,“ vzkázala primářka Jana Pelková. Nemocnice se snažila překročit rekord z roku 2019, kdy bylo provedeno 3021 odběrů, kvůli pandemii koronaviru se to ale nepovedlo. Kvůli covidu-19 totiž mnoho dárců ze strachu nepřišlo, další byli v karanténě nebo se léčili. Vliv na výsledek měla i opatření a výpadky personálu kvůli nemoci, oddělení muselo dokonce několikrát zrušit odběrové dny. To mělo za následek menší počet odběrů krve i plazmy. V loňském roce se povedlo uskutečnit 742 odběrů plazmy, o rok dříve to bylo 802, dosud největší počet ve vsetínské nemocnici.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Naopak i přes nepřízeň se podařilo oddělení získat nové prvodárce. Nemocnice jich zaregistrovala 228. „Je to sice o něco méně než v roce 2019, ale vhledem k tomu, co se loni dělo, musíme být opět spokojení. Nových dárců k nám přišlo hodně, a to by nám mělo do letošního i do dalších let pomoci,“ uzavírá Pelková.