Elektrický vlak vyjede z Uničova do Šumperku v roce 2022

Nádraží Libina

ŠUMPERK – V plném proudu je elektrizace úseku železniční trati mezi Olomouci a Uničovem, brzy začnou práce v úsecích Uničov – Libina a Libina – Šumperk. První denní výluka je v plánu 11. února. Práce tak budou probíhat současně v celém úseku z Uničova do Šumperku. Dokončení elektrizace mezi Olomouci a Uničovem se plánuje na letošní prosinec. Po celé trase až do Šumperku by měly první elektrické vlaky vyjet o rok později.

Po rekonstrukci tak budou moci vlaky jezdit mezi Uničovem a Šumperkem až stokilometrovou rychlostí. „Hlavním cílem stavby je elektrizace a rekonstrukce trati, které umožní zvýšení traťové rychlosti, zkrácení jízdních dob vlaků, zvýšení komfortu a bezpečnosti cestujících a tím i větší konkurenceschopnost železniční dopravy. Díky náhradě dieselové trakce za elektrickou se také zvýší kvalita ovzduší v okolí trati,” uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Modernizace čeká i železniční přejezdy, na nichž budou doplněny bezpečnostní prvky. Přestavby se dočkají prakticky všechny stanice a zastávky na trati, které dostanou nová nástupiště umožňující bezbariérový nástup i výstup. Tam, kde dosud nejsou, přibudou rovněž přístřešky a informační systémy. V blízkosti stávajícího přejezdu v Troubelicích bude vybudována nová zastávka Troubelice střed, která bude sloužit cestujícím namísto dnešní železniční stanice, v Novém Malíně se pak posune kolejové rozvětvení až za nově upravený železniční přejezd a u výpravní budovy vznikne jednostranné nástupiště o délce 90 metrů, na které se cestující dostanou s využitím nového schodiště a šikmé rampy. V Hrabišíně zase vybudují stavbaři jednostranné vnější nástupiště, dlouhé rovněž 90 metrů, přičemž přístup na něj zajistí zrekonstruovaný chodník.

Modernizace už je v plném proudu v úseku z Olomouce do Uničova, která má být dokončena letos v prosinci a bude na něm maximální rychlost dokonce až 160 kilometrů v hodině.