KORONAVIRUS: Nový PES od 1. února nejspíš pustí další žáky do škol, vleky se ale zatím nerozjedou

Zdroj: online vysílání

Česko – Vláda dnes jednala o změnách protiepidemického systému PES, jeho definitivní podoba však stále známá není. Návrh bude představen zítra na jednání Rady vlády pro zdravotní rizika a během středy by vláda měla také rozhodnout, kdy bude nový PES uveden v platnost. Prozatím však panuje shoda v tom, že od příštího týdne by se do škol mohli vrátit další žáci. Naopak otevření lyžařských středisek zatím není na pořadu dne.

Podle vyjádření ministra zdravotnictví Blatného byly dnes v návrhu systému PES provedeny drobné úpravy a po zítřejším a také středečním jednání lze předpokládat, že vše vstoupí v platnosti od 1. února. Jak také Blatný uvedl, panuje většinová shoda v tom, že by i v 5. Stupni PES byla povolena výuka v závěrečných ročnících základních i středních škol a také výuka v tzv. malotřídkách.  Od příštího týdne by se tak do lavic právě tito žáci mohli navrátit. Některé školy se také rozhodly, že budou své studenty preventivně testovat, což byl ostatně také jeden z možných scénářů, jak žáky a studenty do škol bezpečně vrátit. Podle ministra vnitra Hamáčka ale aktuálně Česko není v situaci, aby zvládlo testoval všechny žáky a studenty. Jak dodal v této souvislosti Blatný, plošné testování ve školách by bylo možní, až budou dostupnější testy k vykloktání.

Jak se změní PES

„PES počítá s omezením přechodů mezi jednotlivými stupni – nejen v souvislosti s daným rizikovým skóre, ale také dle obsazení nemocnic a JIP, to je jedna z nejdůležitějších změn. Dokud nemocnice nebudou mít volné kapacity, nelze mluvit o rozvolňování,“ shrnul Blatný. Pro přechod do 4. stupně by tedy bylo nutné snížit počet hospitalizovaných na 3 000 a pro přechod do stupně třetího na 2 000. Stejně tak bude zohledňován i počet osob na JIP. Aktuálně je přitom hospitalizováno na 5 600 osob. Podle Blatného je pak systém navržen tak, aby bylo možné reagovat bezpečně a ke změnám docházelo až to epidemická situace a situace zdravotnického systému umožní.

Motivace k testování?

Jak oznámila ministryně práce a sociálních věcí Maláčová, vláda také projednala návrh ČSSD, dle nějž by každý v karanténě měl v rámci nemocenské získat 250 Kč/den navíc. Záměrem je více motivovat lidi, aby podstupovali testy, a nakažení aby nahlašovali své kontakty – právě trasování v poslední době vázlo, protože mnozí nechtěli zůstat doma v karanténě s výrazně sníženým příjmem.  „Dlouho jsme to propočítávali, nyní jsme na 250 Kč, člověk s minimální mzdou bude i po 10 dnech stále tratit, je to ale rozdíl. Nikdo na té změně nevydělá, ale je to možnost, jak udělat, aby se lidé nebáli jít na nemocenskou. Když sleduji situaci kolem britské mutace, stále stojí za to, abychom běželi ten závod o čas – změnu zákona by ale bylo třeba co nejrychleji schválit, věřím, že se tedy ve středu dohodneme,“ shrnula Maláčová. I podle Blatného je namístě zvýšit ochotu lidí podstoupit test na koronavirus, dle jeho názoru je však třeba dohodnout se na konkrétní sumě tak, aby byla skutečně motivační.

Ski areály stále zůstávají uzavřené

Ačkoliv ministr průmyslu a obchodu Havlíček dnes dopoledne avizoval, že bude usilovat otevření lyžařských areálů již od tohoto pátku – a předložil také manuál, jak by tyto areály měly bezpečně fungovat, ostatní vládní činitelé žádají, aby pravidla ještě zpřísnil. „Máme připravený manuál, jak by mohl vypadat režim ve ski areálech, nakonec ale vláda tento návrh odmítla a já jsem dostal za úkol dopracovat některá opatření,“ uvedl. Podle Blatného je pak třeba zapracovat především to, aby nebylo možné obcházet zákazy týkající se ubytování.