Na jihu Čech přibylo 89 nových případů. Počet aktuálně pozitivních klesl na 5 538

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – Během neděle zaznamenali hygienici na jihu Čech 89 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkem 101 nemocných se uzdravilo. Počet vyléčených se zvýšil na 45 191 a aktuálně pozitivních mezidenně klesl o 12 na 5 538 osob. Od loňského března, kdy byl v Jihočeském kraji zaznamenán první případ onemocnění, zde v souvislosti s koronavirem hygienici verifikovali celkem 821 úmrtí.

Od soboty do neděle přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 308 suspektních vzorků a 11 vzorků od samoplátců. Z výsledků provedených testů potvrdili hygienici k nedělní osmnácté hodině 89 nových pozitivních případů. K nemocným přibylo 48 žen a 41 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (42), Českokrumlovsku (28) a Jindřichohradecku (8).

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„V devětačtyřiceti případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a v deseti na pracovišti. Nově onemocněli tři zdravotníci, tři sociální pracovníci a dva klienti sociálních služeb. Infikoval se i jeden žáček mateřské školy. U ostatních případů zatím zdroj nákazy nebylo možné identifikovat. Nicméně ve třech posledních lednových týdnech vidíme postupný pokles počtu nových případů.  Ve druhém lednovém týdnu od čtvrtého do desátého ledna jsme v kraji verifikovali celkem 4 506 případů, průměrný denní přírůstek byl přibližně 644 případy, ve třetím týdnu od jedenáctého do sedmnáctého přibylo 3 047 případů, průměr na den byl tedy přibližně 435 nových případů, a v posledním čtvrtém týdnu od osmnáctého do čtyřiadvacátého jsme za týden potvrdili 2 371 případů, na den tedy průměrný přírůstek činil 339 případů,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 5 538 aktivních případů Covid-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 1 749 na Českobudějovicku, 982 na Jindřichohradecku, 712 na Táborsku, 653 na Písecku, 534 na Českokrumlovsku, 482 na Strakonicku a 426 na Prachaticku. 821 nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou od vypuknutí pandemie zemřelo.

Nákaza ve školách

Od začátku školního roku se v regionu s nákazou Covid-19 setkali žáci, studenti nebo pedagogové v celkem 421 zařízeních, to je zhruba 51 % z celkem 829 školských zařízení v Jihočeském kraji. V současné době jsou v provozu MŠ, dětské skupiny a od 4. ledna 1. a 2. třídy základních škol. „K dnešnímu datu je v našem kraji uzavřeno 9 mateřských škol, ve 23 dalších jsou uzavřeny pouze jednotlivé třídy, ze základních škol není uzavřena žádná. V prvních a druhých třídách se objevují pouze jednotlivé případy pozitivity u dětí nebo pedagogů, aktuálně ve dvanácti základních školách v regionu,“ doplnila ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice Marie Nosková.

Aktuální rizikový index protiepidemického systému PES, platný pro celou Českou republiku, zůstal v neděli 24. ledna druhý den po sobě na hodnotě 69 bodů. Jedenáctý den v řadě tak nadále setrvává v parametrech čtvrtého stupně koronavirového rizika – vážný stav.