Noční brikety: probuďte se do vyhřátého domu či bytu!

Tipněte si zaměstnání muže, který ještě donedávna se svou ženou před spaním pravidelně vedl rozhovor tohoto typu: „Tak dobrou, Věruš. Hezky se vyspi.“ „Dobrou noc, Kájo… Jo a budíka jsem ti nařídila na půl čtvrtou.“

Tipovali jste řidiče autobusu? Továrního dělníka ve třísměnném provozu? Nebo snad myslivce, který se chystá vyrazit na lov bažantů ještě před svítáním?

Kamna jménem Otesánek

Špatně! Karel pracuje jako učitel. Otázka zní: Co ho tedy nutí vstávat uprostřed noci (a nemyslete hned na nějaké bizarní manželské hrátky nebo potíže s prostatou)? Opravování písemek nebo plánování příští školní exkurze to nebude…

Tady jde, milí přátelé, o teplo. Teplo Karlova domova! Karel totiž musel v noci vstávat, aby nakrmil věčně hladová kamna.
A to je vážná věc.

Karel jako palivo dlouhá léta používal dřevo, které mu levně dodával švagr. Takové to pěkně vyschlé, poctivě sušené dva roky, voňavé, zkrátka palivo jedna radost.

Dobré bylo i to, že prvních pár týdnů na přelomu léta a podzimu si Karel práci se dřevem užíval. Rád čichal vůni řezaného dřeva, štípání špalků a nošení polínek mu zcela nahrazovalo návštěvy fitness centra. Zhubnul a znatelně zesílil na pažích a v ramenou.

Dřevo hoří skvěle. Zato však příliš rychle

Ale ani tak kvalitní a tvrdé dřevo nestačilo Karlovi a jeho manželce k celonočnímu topení. A zážitek ranního probouzení do vymrzlého pokoje byl speciálně v mrazivých zimních měsících něco, co by si Karel i Věra byli rádi odpustili.
Ale to zatr…né dřevo prostě hoří příliš rychle.

Přitom zkoušeli kdeco. Ochotný soused-všeuměl poradil přiškrtit přísun kyslíku do kotle, aby dřevo hořelo pomaleji. Důvěřivý Karel dal na jeho radu. A vskutku, dřevo hořelo pomaleji. Ovšem za cenu, že mnohem víc kouřilo a moc tepla z něj nebylo.
Co teď? Navrhnout manželce otužilectví jako životní styl? Karel tušil, že by asi hodně… nebyla ráda.

Karel objevuje brikety (a svetr odkládá do skříně)

A pak přišla zima, švagr přestal pracovat na pile, se zaměstnaneckou slevou na drahé dřevo byl amen a Karel musel situaci řešit. Sedl tedy v tlustém svetru k počítači a začal googlovat. Tak během pár minut zjistil, že existuje něco, co vy asi už dávno znáte: dřevěné brikety.

Jak známo, brikety jsou kvalitně usušené dřevěné piliny, které jsou pod velkým tlakem lisované do tvaru klasického dřevěného polínka nebo cihličky. Velkým znamená to, že následná hustota brikety je pak výrazně vyšší než u nejtvrdšího dřeva, přes 1000 kg/m3, tzn. že dřevěné brikety jdou ve vodě ke dnu jak cihla.

Mýtus o nočních briketách

Co jsou to vlastně noční brikety? Přece brikety, které dlouho hoří. A mají to napsané na obale. A co se píše na obale, to je přece pravda! Ne vždycky. A rozhodně ne v případě nočních briket. Brikety se totiž nedělí na noční a denní, ale na kvalitní a nekvalitní.

Kvalitní hoří déle a zvládnou tak vyhřát prostor i přes noc. Noční brikety jsou tedy opravdu mýtus. Nejsou zárukou vyšší kvality ani delší výhřevnosti. Ta je totiž vždy stejná. Méně kvalitní brikety jenom rychleji odhoří. Noční brikety jsou prostě marketingovým tahem, který používá líbivá hesla a má za cíl vytáhnou z vás peníze, aniž byste za ně dostali něco navíc – třeba pár hodin spánku k dobru.

Jak tedy poznat kvalitní briketu?

Jednoduše. Kvalitnější brikety mají tvar válce. Proč to má na jejich kvalitu a výdrž vliv? Protože do tvaru válce lze lisovat pod mnohem větším tlakem. Ano, kvalita lisování je to, oč tu běží. Poctivě slisovaný smrk hoří mnohonásobně déle, než málo slisovaný buk.

Proč topit kvalitními briketami ve dne i v noci

Brikety hoří za velmi vysokých teplot – a ty kvalitnější z nich zároveň pomalu. To proto, že jednotlivé částečky jsou v briketě napěchovány těsně k sobě, takže se k nim vzduch o něco déle dostává. A ani málo kyslíku je nepřinutí vyhasnout.
Dnes už díky briketám Karel i Věra spí celou noc v teple a pohodlí. A nevadí, když se někdo z nich v noci odkope.

Dřevo vs brikety: srovnejte si to (v hlavě) sami

Abyste měli i vy problém nočního topení jednou a provždy vyřešen, v následující tabulce najdete srovnání cen a výhod topením dřevem a briketami. Kdybyste si ale měli odnést jedinou věc, ať je to tahle: čím kvalitnější brikety pořídíte, tím déle budou kamnech či krbu hořet. Takže si ráno místo štípání a přikládání dřeva budete moci užít třeba snídani do postele připravenou vaší lepší (a příjemně rozehřátou) polovičkou.