Řidičům na Jesenicku znepříjemnila jízdu zvěř. Je možné se srážce se zvěří vyhnout?

JESENICKO – Dopravní policisté na Jesenicku od nedělního podvečera vyjeli hned ke třem případům střetu se zvěří. Nehody se naštěstí obešly bez zranění lidí. Policie radí, jak snížit závažnost následků takové události.

Jako první vyjeli nehodáři v neděli krátce po sedmé hodině večer na silnici první třídy do Vlčic, kde řidiči Octavie vběhla do jízdní dráhy srna, která po střetu s autem uhynula. O hodinu a půl později zkomplikoval dopravní situaci v Javorníku zajíc, kterému se nepodařilo překličkovat silnici, aniž by do něj narazil projíždějící Peugeot. „Velmi nepříjemnou zkušenost má za sebou také řidička Superbu, které dnes před šestou hodinou ráno v Mikulovicích zkomplikoval jízdu divočák,“ doplnila policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.  Nehody se naštěstí obešly bez zranění, vznikla při nich škoda za předběžně sto tisíc korun.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Je možné se srážce se zvěří vyhnout?

Podle policie riziko střetu se zvěří nemůžeme zcela odstranit. Pokud ale budeme obezřetní a s možným vběhnutím zvěře do silnice budeme počítat, můžeme snížit závažnost hrozících následků. Je třeba brát vážně upozornění dopravního značení o výskytu zvěře a při průjezdu daným úsekem dbát zvýšené opatrnosti. Zvěř je aktivnější v jarním a podzimním období, hlavně v ranních a večerních hodinách. K rizikovým oblastem, na kterých byste měli jezdit opatrněji, patří hlavně zalesněné části cest a místa v blízkosti polí a řek. V případě, že se nacházíte v rizikovém úseku, v každém případě zpomalte. Pokud zaregistrujete pohyb zvěře, ztlumte světla a zatrubte. Světla dokáží zvířata zaujmout, dokonce až paralyzovat. Proto se můžete dostat do situace, že se srna dívá přímo na vás a neutíká. Pokud zaregistrujete jedno zvíře, mějte na paměti, že jej s velkou pravděpodobností budou následovat další.

Co dělat, když už není možné se zvířeti vyhnout?

Mnoho řidičů by udělalo následující: strhli by volant, aby se překážce – zvířeti – vyhnuli. Tím ale mohou způsobit mnohem závažnější následky. Buď přejedou do protisměru, kde hrozí střet s dalším autem, nebo naopak sjedou ze silnice do příkopu nebo lesního porostu. Dopravní experti proto raději doporučují prudké zabrzdění a držení volantu v přímém směru. V případě, že už se srážce nevyhnete, nejméně zranění utržíte právě při čelním nárazu.