V jeskyni Na Turoldu zimuje 601 vrápenců

foto: Jan Miklín

BŘECLAV – Jeskyně Na Turoldu u Mikulova i letos potvrdila, že patří k nejvyhledávanějším zimovištím vrápenců malých. Letos jich tam nocuje 601.

Zatímco loni v jeskyni spalo 619 vrápenců malých, letos se počet zastavil na 601. Kromě nich tam vědci objevili 12 netopýrů brvitých a po jednom netopýru řasnatém a netopýru vodním. Hodně jich letos zimuje i ve sklepích pod lednickým zámkem, kde jich vědci napočítali skoro tři stovky. V Česku se jen na dvou místech sčítají netopýři déle, než na Turoldu, kde první sčítání proběhlo v roce 1958. Tehdy jich napočítali 113 jedinců čtyř druhů, pak ale kvůli zpřístupnění jeskyně začaly počty zimujících jedinců klesat. V 70. letech 20. století tady dokonce několik zim nebyl objeven ani jeden. „Protože spící vrápenci potřebují klid a každé probuzení je stojí ohromné množství energie, není jeskyně Na Turoldu přes zimu veřejnosti přístupná. Díky tomu počty zimujících vrápenců stoupají, největší nárůst pozorujeme v posledním desetiletí,“ vysvětlil Jan Miklín z CHKO Pálava.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.