Krajská COVID linka funguje dvanáct hodin denně. Každý den se na ni obrací stovky lidí

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – Informační linka, kterou zřídil Kraj Vysočina na začátku pandemie, pomáhá denně přibližně třem stovkám lidí. Ti se na ni mohou obracet nejen s dotazy ohledně očkování, ale třeba i v případě nejasností kolem vládních opatření nebo při ověření možnosti cestování do zahraničí.

Informační linku, tzv. COVID linku, fungující na čísle 564 602 602, zprovoznil kraj v době, kdy docházelo k extrémnímu přetížení státních linek, zároveň lidé nadměrně obvolávali linky záchranných složek a krajských hygienických stanic. V rolích operátorů se již tehdy osvědčili dobrovolníci z řad zaměstnanců krajského úřadu, kterých je v současné době rovných dvacet. Ti se kromě své pracovní agendy v průběhu dne na lince střídají tak, aby mohla fungovat sedm dní v týdnu od osmi hodin ráno do osmi hodin večer. Dalších pět lidí pak vyřizuje e-mailové dotazy, denně jich bývají desítky.

Za deset měsíců provozu přijali operátoři již téměř 44 tisíc hovorů, ovšem extrémem byl loňský 21. prosinec, kdy během jediného dne kontaktovalo linku 580 lidí. „Ještě před koncem loňského roku jsme nejčastěji řešili dotazy týkající se PCR i antigenního testování, pomáhali s registrací na toto testování. Mnoho dotazů se týkalo rozsahu a aktuálnosti platnosti vládních opatření, nejasností ohledně karantény nebo podmínek pro vycestování do zahraničí. Po Novém roce se více než polovina dotazů týká očkování,“ sdělila koordinátorka informační linky Klára Jiráková.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

COVID linka je plnohodnotnou alternativou ke státní lince 1221, která je zejména v těchto dnech často přetížená. Ale i ona sama má své limity. „Kapacita naší linky je omezená, proto prosíme volající o strpení. Také v případě, že slyšíte vyzváněcí tón, mohou být v tu chvíli všichni operátoři zaneprázdněni vyřizováním dalších hovorů. Prosíme o trpělivost a zkoušejte volat opakovaně,“ dodala Klára Jiráková.