Péči o nastávající maminky v jihlavské nemocnici stále vylepšují. K individuální péči přidávají další novinky

Prostředí gynekologicko-porodnického oddělení je velmi příjemné. Foto: Nemocnice Jihlava

JIHLAVA – I přes omezení plánované péče přišlo vloni v jihlavské nemocnici na svět o šedesát dětí více než v roce předchozím. Novinky, příjemné prostředí a vstřícný personál lákají do Jihlavy rodit stále více žen. Jen za loňský rok si vybralo místní porodnici přes tři sta maminek, které nemají v krajském městě trvalé bydliště.

Oblíbenou novinkou loňského roku se stala individuální péče, o kterou měly nastávající maminky zájem už dlouho. Zahrnuje péči již před samotným porodem, prohlídku porodních pokojů, konzultace v těhotenství, řešení případných potíží, poporodní konzultace i porodní pohotovost od 38.týdne těhotenství. „Maminky často chtějí, aby jim vedla porod vybraná porodní asistentka, aby byla připravená přijet, i když nemá službu,“ popisuje primářka gynekologicko-porodnického oddělení Petra Herboltová.

Stává se, že některé maminky rodí třeba i dva týdny po plánovaném termínu. I tyto případy nejsou pro porodní asistentky žádný problém. „Jsme v pohotovosti, kdykoli připravené přijet k porodu. Mám při sobě pořád mobil, abych byla na příjmu,“ sděluje porodní asistentka Romana Daňhelová.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

V jihlavské nemocnici ale rozhodně neusínají na vavřínech. Porodní asistentky zavádějí do praxe stále další možnosti, jak ženě průběh těhotenství a porodu usnadnit. Novinkou je například vaginální napářka, ale i homeopatie či aromaterapie, které pomáhají maminkám porod výrazně zpříjemnit.

Počty dětí narozených v jihlavské porodnici v posledních letech

rok 2015:          1102 dětí                                                  rok 2018:          1238 dětí

rok 2016:          1176 dětí                                                  rok 2019:          1311 dětí

rok 2017:          1260 dětí                                                  rok 2020:          1370 dětí