Historický stroj z Karviné uspěl v památkové soutěži za rok 2020

Foto: MÚ Karviná.

KARVINÁ – Místní historický hodinový stroj z roku 1887 obsadil druhé místo v kategorii malé památkové obnovy krajského kola za rok 2020.

Každoroční soutěž přinesla ovoce pro karvinský hodinový stroj, který je přes 130 let starý. Karvinský stroj nestačil jen na měšťanský dům v Příboře, který v této kategorii za rok 2020 dominoval.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Hodinový stroj zhotovila roku 1887 pro věž fryštátské radnice firma F. X. Schneider z Bruntálu a sloužil až do roku 1927. Radniční věž pochází z 16. století. V průběhu dějin ale byla několikrát poškozena požáry a kvůli tomu po roce 1823 dokonce výrazně snížena. Hodiny na věži existovaly podle vyobrazení i ve starších dobách, jejich dějiny ale nejsou blíže známé a restaurovaný stroj je nejstarším dochovaným. Od roku 1927 po nahrazení novým zůstával stroj zachován v městském inventáři. V původním stavu byl pak v roce 2020 předán k restaurování a po dokončení díla instalován v budově historické radnice v rámci malé expozice dalších historických artefaktů města Karviné,“ přibližuje význam stroje kastelán zámku Petr Zajíček.

Historický stroj se nachází v nejvyšším patře fryštátské radnice, ve které se také nachází expozice s dalšími místními skvosty. Hodinový stroj je umístěn hned vedle místa, na kterém od roku 1887 po 40 let odbíjel čas.