I přes omezené dodávky vakcín Fakultní nemocnice stále očkuje

Zdroj: FN Brno

BRNO – Omezené dodávky vakcín proti covidu-19 výrazně ovlivnily očkování v celé České republice. Ve Fakultní nemocnici je v provozu pět očkovacích center, nabídky termínů jsou ale omezené. Nepomůže ani dodávka vakcín z Moderny, která měla přijít na začátku týdne, do centrálních skladů ale zatím nedorazila.

Nemocnice zatím naočkovala své zdravotníky a klienty domovů pro seniory, tisíce z nich ale budou nyní potřebovat druhou dávku. „Přeočkování zvládáme, další termíny ale neotevíráme. Je to složitá situace. V některých případech jsme přeočkování museli posunout na 28. den. Většinou se vše ale snažíme naplánovat tak, aby to nebylo nutné,“ upřesňuje situaci krajský koordinátor očkování Lukáš Homola.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Příští týden by dle dostupných počtů mělo chybět na 5 tisíc vakcín. To se ale nemocnici podaří vykrýt, i když bude muset zaslat jedno plato s ampulkami do Jižních Čech. Jelikož pracovníci s touto variantou počítali, spojí dávku z minulého týdne s nynější a nedostatek vykryjí. Delší dobu se tato situace ale zvládat nedá. Do Jihomoravského kraje by mělo chodit kolem 9 tisíc vakcín týdně včetně zásoby pro mezikrajovou pohotovostní zálohu. Snížení dodávek je avizováno na tři týdny, plná dodávka by měla začít chodit od druhého týdne v únoru. Pokud se budou vakcíny ještě navyšovat, mohly by se otevřít další očkovací místa. V přípravě je jich dalších deset. Pokud by se podařilo otevřít všech 15 očkovacích míst v kraji, mohlo by se za plného provozu naočkovat 12 tisíc osob týdně.