KORONAVIRUS: Situace je podle Babiše vážná, a tak je třeba opatření ještě zpřísnit

Zdroj: online vysílání

Česko – Zatímco dnešní mimořádné jednání vlády se mělo primárně týkat otevření škol, nakonec se jeho hlavním tématem stala vakcinace a nakonec i diskuse nad neuspokojivým stavem epidemie v Česku. Jak premiér následně uvedl na tiskové konferenci, již zítra by měli ministři zdravotnictví, vnitra a průmyslu a obchodu předložit návrhy dalších zpřísnění stávajících opatření.

„Podmínky k rozvolňování čísla nenaplňují, není to téma, zítra vláda znovu zasedne a budeme řešit zpřísňování opatření, protože pravděpodobně se nacházíme v situaci, kdy někteří opatření dodržují ale jiní ne. Situace není dobrá, není dobrá ani v Evropě, my to musíme řešit,“ prohlásil premiér s tím, že zatím ale není schopen konkrétně říct, jak by nová opatření měla vypadat. Již nyní je přitom život v Česku v podstatě „umrtven“, v provozu jsou jen obchody s potravinami, lékárny, drogerie, papírnictví a prodejny s dětským oblečením a obuví. Platí také zákaz vycházení po deváté večerní a kompletní uzavření služeb. V poslední době pak bylo jednou z hlavních otázek povinné nošení respirátorů FFP2, tato diskuse však skončila jen vládním doporučením, že právě respirátory jsou pro cestování hromadnou dopravou a také nákupy vhodnější.

Babiš se v rámci tiskové konference snažil také zbavit zodpovědnosti za dnešní chaos týkající se doporučení ministerstva zdravotnictví ke 14dennímu přerušení očkování. „Co se týká dnešního nedorozumění ohledně očkování, ministerstvo zdravotnictví úplně zbytečně psalo jednotlivým očkovacím centrům věc, která je z mého pohledu samozřejmá a uvedlo mnohé do omylu. Nechápu, proč ministerstvo tohle doporučilo, měli jsme tu i zpráv že se neočkuje, ale ono se očkuje,“ tvrdil premiér. Ačkoliv zároveň nešetřil slovy kritiky na adresu ministra zdravotnictví za jeho vyjádření ohledně počtů zemřelých na covid-19, na dotaz, zda má Blatný i nadále jeho důvěru, konkrétně neodpověděl. „Některá prohlášení pana ministra nejsou úplně namístě, je potřeba, aby ta komunikace byla lepší. Ministerstvo je na to, abychom získali vakcínu a taky ji distribuovali,“ uvedl svou představu o fungování Blatného resortu Babiš.

Jak potom premiér dodal, hlavním tématem je aktuálně nedostatek vakcíny, údajně tedy s kancléřkou Angelou Merkel hovořil o možnosti využití vakcíny z Ruska a Číny. Prý existuje i doporučení, aby tyto vakcíny byly schváleny Evropskou lékovou agenturou. Maďarsko však v tomto ohledu postupuje samostatně a tyto vakcíny již dle slov Babiše nakoupilo a má v plánu dát občanům očkovací látky na výběr. „My preferujeme to schválení Evropskou lékovou agenturou a postupujeme společně. Evropa hlavně musí vymáhat ty dodávky, které si nakoupila,“ uzavřel.

Ministr Havlíček pak zároveň „dostal za úkol“ vypracovat možné postihy pro všechny, kdo zneužívají možnosti ubytovat se na služební cestě. Podobné obcházení pravidel je podle Babiše nepřijatelné „Nedaří se zvládat epidemii, jak bychom chtěli – zkrátka jsme v situaci, kdy se snažíme všechny přesvědčit, že tu situaci vláda nemůže zvládnout, pokut to všichni nebudou respektovat,“ shrnul premiér. Takové vyjádření je však poněkud v rozporu s nedávnou účastí některých vládních představitelů na soukromé party, kdy mnozí z nich ani za toto porušení platných nařízení nebyli nijak zásadně postiženi.