Krajští policisté zůstávají na špici, podařilo se jim vyřešit nejvíc případů v zemi

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Složitý rok ve znamení koronaviru přece jen přinesl nějakou pozitivní zprávu, trestných činů totiž ve Zlínském kraji výrazně ubylo. Vyplývá to ze statistik zveřejněných krajským ředitelstvím policie. V jedné věci však změna naštěstí nenastala – krajští policisté mají již třetím rokem nejvyšší objasněnost trestných činů v republice. „Policisté našeho krajského ředitelství potvrdili svoji vysokou profesní úroveň, a to i ve ztížených covidových podmínkách,“ sdělila dnes policejní mluvčí Lenka Javorková.

Ve Zlínském kraji se v roce 2020 stalo 5 452 trestných činů, což je o 733 méně než v roce 2019. Významný podíl na tom mají mimořádná opatření a opakované vyhlašování nouzového stavu. Podle Javorkové svou roli sehrála i novelizace trestního zákoníku, kdy u některých trestných činů došlo ke změně hranice výše škody z pěti na deset tisíc korun.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Krajským policistům se podařilo objasnit 3 686 trestných činů a objasněnost tak dosáhla 67,61 procent. „V loňském roce se policistům dodatečně podařilo objasnit dalších 420 trestných činů, jde o případy, které se staly v předchozích letech, celkově se tedy loni podařilo objasnit 4 106 trestných činů. Za loňský rok jsme dosáhli nejlepší objasněnosti v rámci ČR a obhájili jsme tak prvenství z let 2018 a 2019,“ oznámila Lenka Javorková.

I za drobné krádeže hrozily osmileté tresty

Největší pokles trestné činnost zaznamenali policisté u mravnostních trestných činů, kterých bylo namísto 127 z roku 2019 jen 90, což je o 29,1 procent méně. O 24,8 procent kleslo množství hospodářských trestných činů, a to z 907 na 682. O 10 procent klesla i násilná kriminalita. Oproti 615 násilným trestným činům jich evidovali policisté v roce 2020 jen 555.

Loni se řešily celkem 4 vraždy, což je o dvě více než předloni. „V jednom případě se jednalo o dokonanou vraždu, ve dvou případech o pokus vraždy a jeden případ je stále v prověřování, kdy čekáme na znalecké posudky, podle kterých určíme, zda se skutečně o vraždu jednalo,“ dodává Javorková.

Majetková trestná činnost klesla z 1916 případů na 1664, ubylo i krádeží aut. „V období nouzového stavu byly vybrané trestné činy v oblasti majetkové kriminality posuzovány velmi přísně a pachatelům hrozily za jinak často i bagatelní krádeže i osmileté tresty odnětí svobody,“ vysvětluje mluvčí.

Řidiči zaplatili na pokutách přes 20 milionů korun

Celkem policisté v kraji řešili 57 474 přestupků, tedy o 11 804 méně. Největší podíl představují přestupky v dopravě, pokutou se jich vyřešilo přes 38 000, což dohromady činí 20 358 000 korun.

O 328 méně bylo i řidičů pod vlivem alkoholu a drog. Podle krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka to však není příliš velký důvod k radosti. „Nejedná se o pokles výslednosti, ani lepší chování a přístup řidičů, ale jde o logický dopad covidových opatření a jarní dočasné snížení policejní přítomnosti na silnicích. Alkohol a drogy za volantem patří ve Zlínském kraji k velkým problémům a policie se i nadále bude tomuto negativnímu jevu velmi výrazně věnovat,“ vysvětlil Tkadleček.

Navzdory předpokladům domácí násilí nevzrostlo

V oblasti domácího násilí řešili policisté 690 incidentů se znaky domácího násilí, což je o 35 méně, než v roce 2019. „Ze společného obydlí vykázali 49 osob, o jednu méně než v roce předcházejícím. Nepotvrdily se tak pesimistické odhady o negativních dopadech koronaviru na tuto oblast,“ uvedla Lenka Javorková.

Na linku 158 přijali policisté na operačním středisku průměrně 134 volání za den, celkem to bylo téměř 49 000 případů. Oproti roku 2019 je to o 4 000 méně.

O 19 méně bylo i pohřešovaných. Ze 110 lidí policisté nalezli 106 osob, čtyři jsou stále v pátrání.