OBRAZEM: Jak bude vypadat zlínský zámek po rekonstrukci? Tento návrh vyhrál

Zlínský zámek. Foto: K. Špačková

ZLÍN – Krajské město už zná vítěze architektonické soutěže na rekonstrukci zlínského zámku. Porotu si získal návrh ateliéru architekta Pavla Mudříka, na kterém s ním spolupracovala architektka Martina Gábor. Rekonstrukce by měla probíhat postupně v průběhu několika let.

Členové hodnotící komise, mezi kterými byl například Miroslav Adámek, Jiří Korec nebo Pavel Chládek, vybírali ze tří předložených návrhů. „Vítězný návrh architekta Pavla Mudříka byl nepochybně nejpropracovanější a také se nejlépe vypořádal s provozními schématy zámku. Zároveň jsme přesvědčení, že k rekonstrukci zámku přistupuje citlivě a v některých aspektech navazuje na architektonický koncept architekta L. Bauera z let 1904-5, z období poslední koncepční přestavby zámku. Líbí se nám rovněž důraz na kvalitní řemeslné zpracování zámku, který si tato stavba skutečně zaslouží,“ zhodnotil náměstek primátora pro oblast majetku a rozvojových ploch Pavel Brada.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Zámek se opět stane srdcem města

Podle Pavla Brady je hlavním cílem rekonstrukce, aby se zámek stal živoucím kulturním a společenským srdcem města. „Zámek by se po rekonstrukci měl stát pro obyvatele Zlína i návštěvníky místem první volby,“ dodává náměstek primátora.

V budoucnu lidé v přízemí najdou restauraci, kavárnu, cukrárnu a řemeslnou pekárnu, případně i čokoládovnu. V druhém podlaží se budou nacházet výstavní prostory, reprezentativní společenské prostory, příslušné zázemí, hudební sál a edukativní prostory. Třetí nadzemní podlaží bude patřit muzeu historie města Zlína. Podkroví se využije pro administrativní prostory, například pro Kancelář architekta města, případně jiné odbory města, a vznikne tu i přednáškový sál s kapacitou přibližně 60 míst.

Rekonstrukce bude postupná

„Vítězný ideový návrh by měl být nyní rozpracován do detailnější studie, k čemuž se budou vyjadřovat kromě města jako majitele objektu také stávající i budoucí uživatelé budovy. Klíčová role bude památkové péče, pro kterou je zámek památkou prvořadého významu,“ doplnil vedoucí Oddělení prostorového plánování Ivo Tuček.

Opravy budou probíhat postupně během několika let. Potřebné finance poskytne město, část nákladů by ale měly pokrýt také dotace.

Vizualizace foyer. Foto: město Zlín
Vizualizace foyer. Foto: město Zlín
Foto: město Zlín
Foto: město Zlín
Foto: město Zlín
Foto: město Zlín
Foto: město Zlín