Ostravský vzduch byl loni jako na horách, radnice uznává, že i díky pandemii

Foto: raš - Ostravané si v roce 2020 užili rekordní počet dní bez viditelného smogu. Potvrdily to i měřicí stanice ovzduší.

OSTRAVA – Shrnující informaci o stavu ovzduší v Ostravě za rok 2020 dnes zveřejnil ostravský magistrát. Statistika poukazuje na to, že kvalita vzduchu byla loni v Ostravě nejlepší za dlouhodobou historii.

Zlepšení ostravského ovzduší je dlouhodobým zájmem vedení města. Rok 2020 byl pro účely statistik kvality vzduchu navíc korunován pandemií koronaviru, která způsobila útlum výroby na Ostravsku i pokles dopravy ve městě. Díky tomu všemu klesly také emise polétavého prachu, respektive jeho škodlivých částic PM 10, které jsou dlouhodobě v Ostravě sledovány na měřicích stanicích ovzduší.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line nebo se staňte členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Od dubna do srpna 2020 byla například sfoukána vysoká pec číslo dvě v ostravské huti Liberty. Zprávy o tom jsme našim čtenářům přinesli zde:

Huť Liberty kvůli pandemii omezuje výrobu. Bude se propouštět? (16.4.2020)

Vysoká pec „dvojka“ v Liberty Ostrava už zase taví železo (28.8.2020)

K meziročnímu zlepšení kvality ovzduší pak došlo na všech ostravských měřicích stanicích. „Na žádné z nich nebyl překročen roční imisní limit pro prachové částice PM 10. Na rozdíl od předchozích let nebyla loni v aglomeraci Ostrava, Karviná, ani Frýdek-Místek zaznamenána ani žádná smogová situace,“ řekla dnes mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.