Cizinec znásilňoval ženy bez domova, teď už je za mřížemi

OLOMOUC – Na základě rozsáhlého pátrání se olomouckým kriminalistům podařilo během krátké doby vypátrat a zadržet cizince, který začátkem ledna znásilnil v Olomouci ženu bez domova. Během vyšetřování vyšlo najevo, že muž má na svědomí ještě další znásilnění dvou žen a několik fyzických napadení. Nebezpečný agresor je nyní stíhán vazebně.

V sobotu 9. ledna večer měl dotyčný násilník vejít do neuzamčené plechové boudy na odlehlém místě v Olomouci a zde překvapit nic netušící usínající pár. Útočník nejprve fyzicky napadl muže a v momentě, kdy ten zůstal ležet nehybně na zemi, zaútočil i na ženu. Tu nejenže fyzicky napadl, ale poté ji znásilnil a z místa odešel. Po tehdy ještě neznámém útočníkovi se rozběhlo rozsáhlé pátrání a na základě informací a vyhodnocení kamerových záznamů z okolí místa činu se podařilo kriminalistům vytipovat během krátké doby podezřelého pachatele. Jednalo se o 42letého cizince, kterého olomoučtí kriminalisté zadrželi o pár dní později v ulicích Olomouce.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Prověřování kriminalistům komplikovala skutečnost, že trestná činnost směřovala vůči bezdomovcům a získání svědeckých výpovědí bylo vzhledem k jejich zastižení obtížné. Z výslechů svědků a z vyhodnocení zajištěných stop kriminalisté zjistili, že útočník má na svědomí ještě další skutky, a to ze září a října minulého roku. Jednalo se o další znásilnění dvou žen a několik fyzických napadení. I v těchto případech šlo o útoky směřované na osoby z prostředí bezdomovců. Jednání pachatele vykazovalo ve všech případech značnou podobnost. Útočník se zaměřil na osoby z komunity sociálně vyloučených obyvatel a shodu kriminalisté spatřovali i ve způsobu a intenzitě provedení sexuálně motivovaného napadení. Útočník totiž potřeboval ke svému sexuálnímu uspokojení předchozí fyzické násilí.

Prostřednictvím mezinárodní spolupráce kriminalisté zjistili, že muž byl ve své zemi v minulosti soudně trestán za loupeže a znásilnění. „Důslednou a profesionální činností kriminalistů si dva dny od zadržení sexuální agresor vyslechl obvinění hned z několika trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti a trestných činů proti zdraví,“ uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová. Soud akceptoval návrh státního zástupce ke vzetí obviněného do vazby, takže nyní je cizinec již za mřížemi, kde si může po odsouzení pobýt 3 roky až 10 let.