Do kraje dorazila jen část slíbených vakcín, plán očkování se musí přizpůsobit

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Omezení dodávek vakcíny proti covidu pocítil i Zlínský kraj. Namísto sjednaných 975 lahviček dorazilo jen 585. Další průběh očkování se tak musí přizpůsobit počtu doručených vakcín.

Doposud kraj dostal 2 535 lahviček s vakcínou, což je 15 210 dávek. Do konce února by měl obdržet dalších 7 000 dávek vakcíny Pfizer a 6 800 dávek Moderny. „Z dodaných vakcín bylo k 27. lednu vyočkováno 10 883 dávek, přičemž druhou dávku dostalo 657 osob. Do 5. února dokončíme očkování zájemců v pobytových sociálních službách, kde naočkujeme dalších 1 549 osob. Dál budeme očkovat již zaregistrované seniory nad 80 let, pro které uvolníme 596 dávek, 130 dávek dostanou zdravotníci a 1 912 vakcín máme rezervováno na aplikaci druhých dávek již naočkovaných osob,“ sdělil hejtman Radim Holiš.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Očkovací centrum není třeba

Ve Zlínském kraji je nyní možné se registrovat na 7 očkovacích míst, a sice ve čtyřech krajských nemocnicích a valašskomeziříčské nemocnici a na dalším místě ve Vsetíně a v Uherském Hradišti. „Denně očkujeme v průměru tisíc osob a jsme připraveni s pomocí praktických lékařů očkovat až 5 000 lidí denně. V minulém týdnu jsme vyzkoušeli očkování v ordinacích některých praktiků a ověřili jsme si, že převoz vakcíny do ordinací a očkování funguje bez problémů. Není tedy potřeba zřizovat velkokapacitní očkovací centra, která bychom při současných dodávkách vakcín nenaplnili,“ zhodnotil Radim Holiš.

Pokud by ale bylo třeba velké očkovací centrum zřídit, kraj ho může otevřít do 14 dnů. „Máme nabídky od několika firem, které k tomuto účelu nabízejí své prostory. Takže připraveni jsme, jen čekáme na chvíli, kdy bude dostatek vakcín,“ doplnil hejtman.

Do centrálního registračního systému se zatím přihlásilo 9 932 seniorů nad 80 let, z nichž má termín 3 120 osob. Přihlášeno je i 275 zdravotníků.

Lůžka se uvolňují, intenzivní péče ale zůstává plná

Ve čtyřech krajských nemocnicích je nyní hospitalizováno 278 pacientů s koronavirem, přičemž 35 z nich leží na intenzivní péči. „Ve srovnání se situací před týdnem počet covid pozitivních pacientů poklesl o 72 na standardních lůžkách a o 6 na intenzivních lůžkách. V intenzivní péči ale stále zůstávají počty hospitalizovaných vysoké a k uvolňování lůžkových kapacit zatím ve větší míře nedochází. Dál také chybí v provozu nemocnic asi 400 zdravotníků s koronavirem a s jiným diagnózami,“ uvedla náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová zodpovědná za oblast zdravotnictví.

Na posledním zasedání krajského krizového štábu se probíraly také aktuální informace ohledně britské mutace koronaviru, která dorazila do země. „Ve Zlínském kraji nebyla zatím laboratorně potvrzena, ale v některých krajích již ano a je tedy jen otázka času, kdy se vyskytne i v našem kraji. Je potřeba i nadále dodržovat mimořádná opatření, pravidlo 3R, tedy ruce, roušky, rozestupy, a omezení sociálních kontaktů,“ upozornila ředitelka krajské hygienické stanice Eva Sedláčková.