KORONAVIRUS: Vláda oznámila změny v opatřeních – omezení ubytovacích služeb a častější možnost antigenních testů

Zdroj: Pixabay

Česko – Ačkoliv Česko se již více jak dva týdny drží s hodnotami dle systému PES ve čtvrtém stupni (a opatření reálně odpovídají stupni pátému), vláda dnes jednala namísto o rozvolnění o tom, jak opatření zpřísnit. Výsledkem jsou tedy další omezení týkající se především pobytů na horách – prakticky zakázán tedy bude nově provoz všech lanovek, omezeny budou také horské pracovní pobyty. I když přímo k omezení pohybu zatím nedošlo, ministr vnitra ani tento scénář do budoucna nevylučuje.

„V minulých dnech a týdnech byl vývoj epidemie uspokojivý, sledovali jsme klesající čísla a věřili jsme, že se blížíme k bodu, ve kterém dojde spíš na otázky související s uvolňováním. Bohužel v posledních dnech se ale trend epidemie zhoršil, epidemie stagnuje, čísla začala drobně růst a my si nemůžeme dovolit situaci podcenit,“ uvedl hned v úvodu tiskové konference Hamáček s tím, že právě to je důvod, proč dnes vláda jednala o podobě možných zpřísnění opatření.

Ministr zdravotnictví pak upřesnil, že pokles počtu nově nakažených a také počty hospitalizovaných bohužel neklesají, v nemocnicích je s koronavirem stále okolo 6 000 osob, z nichž cca tisícovka potřebuje intenzivní péči. Také reprodukční číslo, jehož hodnota se pohybuje kolem jedné, pak podle Blatného naznačuje, že brzdění epidemie se zastavilo. „Situace není dlouhodobě udržitelná, je třeba dosáhnout dalšího poklesu, jakékoli nové zhoršení situace by okamžitě vedlo k přetížení nemocnic, které jsou i nyní na hranici kapacit,“ dodal Blatný. Potenciálním problémem je samozřejmě i šíření britské mutace viru, který je velmi nevyzpytatelný a britská zkušenost není rozhodně dobrá. I proto se tedy dle Hamáčka vláda rozhodla zasáhnout tam, kde byly v posledních dnech problémy – tedy především na horách.

„Když už lidé musí někam vyrazit, apelujeme jen na cesty do vlastních rekreačních objektů. Zpřísnili jsme proto pravidla pohybu na českém území a také služby v horských střediscích, omezili jsme provoz vleků a lanovek,“ uvedl Hamáček s tím, že je bude možné využívat jen pro zásobování a také přepravu členů IZS. Dle jeho slov navíc ubytovací služby na horách budou poskytovány pouze danému zájemci (bez rodiny) a ten se bude muset prokázat písemným dokladem od zaměstnavatele. Poskytovatel služeb pak bude povinen příslušné dokumenty uchovávat.

Podle ministra průmyslu a obchodu, který v posledních dnech dokonce usiloval právě o otevření ski areálů, je třeba omluvit se provozovatelům, u nichž byly vzbuzeny marné naděje. Jak Havlíček dále doplnil, nebylo cílem zásadně zvyšovat restrikce, ale chránit zdraví tak, aby pravidla byla dodržována. Kromě toho dodal, že jeho resort nemá v plánu utahovat šrouby např. v průmyslu a ani maloobchodu. „Nechceme komplikovat život nikomu, ale musíme zajistit, aby se všechna pravidla dodržovala,“ uzavřel.

Ačkoliv v médiích bylo hojně diskutováno i omezení pohybu jen na bezprostřední okolí bydliště, podle Hamáčka se zatím rozhodně nejedná o téma, které by bylo na pořadu dne. „Samozřejmě by bylo možné omezit pohyb v rámci krajů nebo okresů, ale věříme, že ta opatření zaberou a že ne všechno musí být přímo napsáno. Všechna usnesení kromě přesné textace mají apelativní charakter,“ shrnul.

Podle ministra zdravotnictví je pak nutné omezit také styky s ostatními – ideálně by tedy neměli být v kontaktu lidé, kteří žijí v jiných než společných domácnostech. Pokud už ke kontaktu dojde, měli by lidé užívat respirátory FFP2. Blatný v souvislosti s vyhlášením zavedení nových opatření také uvedl, že pozdržel představení nového protiepidemického systému, kdy cílem je, aby se systém udržel na 2-3 tisících hospitalizovaných, což by měl být výchozí bod pro celý nový systém PES.

V neposlední řadě pak Blatný také oznámil, že jeho resort zkrátil nutnou dobu mezi provedením (pojišťovnami hrazených) antigenních testů z pěti na tři dny. „Nejenže to pomůže pendlerům, ale jak se ukázalo, pravidelné testování má potenciál snižovat virovou nálož v populaci,“ uzavřel.