Někdo píše deník, Jakub Špaňhel maluje obrazy. Půjdete na výstavu?

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Typickým rysem tvorby malíře Jakuba Špaňhela jsou cykly, které se většinou věnují jednomu tématu vycházejícímu z jeho vnímání každodenního života. Na výstavě Jakub Špaňhel v kostele vás potěší jak pohled na malbu speciálně vyrobenými válečky, tak i zajímavě zpracované téma motýlů, či vzory pivních půllitrů.

Barokní kostely spolu se sérií centrálních bank nachází společného jmenovatele v bohatství, penězích a zlatu. Sám autor k tomu doplňuje: „Já s těmi kostely začínal, v chrámech byla esence tehdejší doby, to nejlepší z architektury. Později se hodně přeneslo do světského života, ty peníze jsou dnes v bankách.“  Určitou afinitu ke kostelům odkrývá rovněž v cyklu lustrů, které jsou navíc se starožitným nábytkem jeho velkou sběratelskou vášní. Téma motýlů je pak reakcí na “prostý“ moment, který jej zasáhl v prostorách zahrady jeho venkovského bydlení. V jeho tvorbě se však setkáte i se vzory pivních půllitrů, křížků, lodí, baletek, Chiméry i Jana Nepomuckého.

V Domě umění na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích uvidíte i malbu speciálně vyrobenými válečky, kde autor pracuje s velice redukovaným, repetitivním rázem námětů. „Někdo píše deník, já maluji obrazy. Někdy jsou věci lehké, někdy těžké, ale je tolik zajímavých věcí na světě! Stačí se dívat kolem sebe a chodit s otevřenýma očima,“ zve na výstavu Jakub Špaňhel v kostele, která byla prodloužena do 19. března, sám autor.