Zpráva velkého formátu: Evropský chov šimpanzů bude řídit Zoo Ostrava!

Foto: Zoo Ostrava - Evropský chov šimpanzů nově řídí Zoo Ostrava

OSTRAVA / ČESKÁ REPUBLIKA – Zoologické zahradě a botanickému parku Ostrava se dostalo obrovského privilegia. Zdejší odborné pracoviště totiž nově povede chov šimpanzů pro celou Evropu v rámci programu EEP pro šimpanze.

V rámci tohoto programu je v evropských zoologických zahradách chováno více než 1 000 šimpanzů různých poddruhů, včetně kriticky ohroženého šimpanze hornoguinejského, kterého chová i Zoo Ostrava. A právě ostravské mimořádné odchovy vzácných a ohrožených zvířat nyní povýšily Zoo Ostrava mezi leadery řízení celoevropských chovů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nová evropská koordinátorka programu EEP pro šimpanze, ostravská zooložka Jana Pluháčková, o své funkci řekla: „Jedná se o neplacenou prestižní pozici, kterou koordinátor vykonává se svolením a podporou své domovské zoologické zahrady.“

Náplní práce evropského koordinátora je vedení plemenné knihy, vydávání doporučení pro přesuny zvířat za účelem udržení genetické variability a životaschopnosti populace v lidské péči. Dále konzultace a poradenství pro všechny chovatele daného druhu v Evropě, kterých je v případě šimpanzů 139.

„Svěření vedení tak důležitého programu do našich rukou je výsledkem dlouhodobé práce ostravského týmu. Několik našich zaměstnanců působí v odborných komisích pro vybrané druhy či skupiny zvířat v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií,“ řekla mluvčí Zoo Ostrava, Šárka Nováková.

Zoo Ostrava v roce 2015 otevřela odborné chovatelské zařízení v rámci Pavilonu evoluce. Právě tady práce vyvrcholila v roce 2019 složením nové chovné skupiny šimpanzů.

V tuto chvíli je v Zoo Ostrava chováno celkem osm zvířat tohoto druhu, a to dva samci a pět samic původem ze čtyř různých evropských zoologických zahrad. Osmým členem je mládě narozené v Ostravě v únoru 2020 (na fotografii a videu).