Chcete rodit se svou porodní asistentkou? V olomoucké porodnici to není problém

OLOMOUC – Převratné novinky v předporodní péči a porodní asistenci mohou od loňského roku využívat nastávající maminky, které se svěří do péče olomoucké porodnice. Záznam srdečních ozev miminka pár týdnů před porodem zde nahradili vyšetřením na nejmodernějších ultrazvukových přístrojích, při samotném porodu pak mohou rodičky doprovázet a vést porod také soukromé porodní asistentky, které nejsou v nemocnici zaměstnané.

Kardiotokografie neboli měření srdečních ozev miminka měla pomoci diagnostikovat nitroděložní ohrožení plodu v období před porodem pomocí sledování srdeční aktivity miminka. Výsledky měly přispět ke včasnému odhalení nebezpečí nečekaného úmrtí plodu před porodem. Efektivita této metody, která byla do rutinní praxe v porodnictví zavedena v 80. letech, však byla diskutabilní. Výsledky nebyly vždy relevantní a maminky i miminka byli vystaveni stresu a zbytečným intervencím. V loňském roce se porodnici podařilo zakoupit pět nejmodernějších ultrazvuků, které již slouží na předporodní péči. „Získáváme tak relevantní údaje o velikosti plodu, průtoku v cévách a další důležité informace, které nám pomohou předcházet ohrožení dítěte i maminky,“ říká přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice (FN) Olomouc Radovan Pilka. „Pro maminky je taky důležitý zvukový efekt, tedy poslech tlukoucího srdce miminka. Můžu je ubezpečit, že o to ani při ultrazvukové metodě nepřicházejí,“ dodává praktickou informaci vrchní sestra Vladislava Marciánová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Již třetím rokem olomoucká porodnice umožňuje soukromým porodním asistentkám, které jsou s nastávajícími maminkami v kontaktu a připravují je na porod, aby své klientky nejen doprovázely k porodu, ale aby jej v případě, že jde o fyziologickou variantu, také vedly. „Byla to po právní stránce komplikovaná procedura, nakonec se ale dobrá věc podařila. Fakultní nemocnice v těchto případech uzavírá se soukromými porodními asistentkami pracovně právní vztah a na základě toho pak může vést porod. Nemocnice pak v případě komplikací garantuje i pojištění,“ vysvětluje profesor Pilka. Od loňského roku mohou porodní asistentky také samostatně vést předporodní péči u těhotných s nízkým rizikem. Na přání těhotných provádí 3D zobrazení plodu nebo 4D video. Samozřejmostí je poskytování bezplatných konzultací týkajících se těhotenství, porodu a šestinedělí.

V obou případech je olomoucká klinika vůbec prvním pracovištěm svého druhu u nás, které tyto radikální změny zavedlo, a inspiraci zde hledají porodníci a gynekologové z dalších českých a moravských nemocnic.