VIDEO: Jihomoravané mohou beztrestně odevzdat zbraně

zdroj: Policie JMK

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Na období od 30. ledna do 31. července je vyhlášená takzvaná zbraňová amnestie, kdy lze beztrestně odevzdat nelegálně držené zbraně.

V tomto období mohou lidé beztrestně odevzdat svoje doposud nelegálně držené zbraně, zejména střelné zbraně, střelivo do nich a další výbušniny, které podléhají povinné registraci. Pokud by totiž někdo takovou zbraň odevzdával v běžné situaci mimo období vyhlášené amnestie, mohl by být trestaný za přečinu nedovoleného ozbrojování. Zbraňová amnestie je tak příležitostí, kdy lze za splnění zákonných podmínek zbraň registrovat a poté zcela legálně držet. „Po odevzdání na policii zbraň putuje nejdříve na kriminalistickou expertizu, kde se zjišťuje, zda s ní nedošlo ke spáchání trestného činu či není vedena jako kradená. Poté už mají majitelé možnost ji zlegalizovat anebo se jí zbavit,“ vysvětlil policejní mluvčí David Chaloupka. Stejné to platí i o střelivu. Naopak granáty a další výbušniny jdou rovnou na likvidaci. Zbraně mohou občané odevzdat na kterékoli policejní služebně. Minulé amnestie v roce 2014 využilo 5744 majitelů nelegálních zbraní. Další informace najdete zde.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.