VIDEO: Zadržených migrantů přibývá. Do Pardubického kraje se dostali v balkánských kamionech

PARDUBICKÝ KRAJ – Během minulého týdne policisté evidovali tři záchyty migrantů v průběhu čtyř dnů. Jednalo se celkem o 14 převážně mladých Afghánců, kteří přicestovali v úkrytech návěsů kamionů z Balkánu. Řidiči o nich údajně nevěděli.

První dva případy se udály v pondělí odpoledne, kdy policie obdržela dvě na sobě nezávislá oznámení o lidech, kteří vyskákali z kamionu a z místa utekli. Jedni měli být spatřeni na silnici I/14 poblíž České Třebové, druzí v průmyslové zóně ve Starých Čívicích u Pardubic. V českotřebovské místní části Semanín policisté včetně psovodů brzy vypátrali tři cizince, v obci Staré Čívice zadrželi 6 cizinců. Ve čtvrtek přišlo další oznámení týkající se osob vystupujících z nákladního vozidla v Mikulovicích. Policisté na místě zajistili pět lidí. „Takové množství případů během krátké doby v našem kraji nepamatuji,“ informovala krajská policejní mluvčí Eva Maturová.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Oba řidiči z prvních dvou případů policistům popsali, kudy jejich cesta vedla. Na Českotřebovsku vystoupili z bulharského kamionu s bulharským řidičem, ve Starých Čívicích šlo o kamion i řidiče z Rumunska. Rumunsko byla v obou případech údajná výchozí trasa kamionů. Oba řidiči uvedli, že o cizincích v nákladovém prostoru neměli tušení, s kamionem jeli přes Maďarsko a Slovensko do České republiky. Dále upřesnili, že dveře nákladového prostoru se uvnitř Evropské unie neplombují a po převzetí kamionu v Rumunsku již nic nekontrolovali. Kontrola proběhla až po zjištění, že uvnitř měli nezvané pasažéry. Nákladový prostor jednoho z kamionů byl dokonce znečištěn nejen zbytky jídla, ale i výkaly.

Sedm z celkového počtu devíti v pondělí zajištěných cizinců na cizinecké policii tvrdilo, že jsou nezletilí. „Po prvotní identifikaci a sejmutí otisků prstů jsme zjistili, že všichni jsou žadatelé o azyl, a to v Rumunsku, v Maďarsku nebo v obou státech současně. V případě dospělých bude rozhodováno o jejich umístění do Zařízení pro zajištění cizinců, u nezletilých je nyní prostřednictvím Orgánu sociálně právní ochrany dítěte zažádáno o rozhodnutí soudu v opatrovnickém řízení,“ upřesnila Maturová.

Podobný případ se v kraji stal už 14. ledna. Sedm cizinců zadržela policie poté, co vyskákali z nákladového prostoru zaparkovaného kamionu ve Slatiňanech a utekli po kolejích směrem na Chrudim. Plomba nákladového prostoru poškozena nebyla, pod plachtu kamionu se migranti dostali po přestřižení lanka, které upevňuje její spodní část.

Video a foto: Policie ČR