KORONAVIRUS: Pandemie snížila průměrnou míru dožití a stála život nejvíce lidí od roku 1945

Zdroj: Wikimedia Commons

Česko – Statistici dnes zveřejnili souhrnný přehled týkající se úmrtí na území Česka v minulém roce, jak data naznačují, tak vysoká úmrtnost jako v loňském roce byla naposledy zaznamenána v roce 1945. Navzdory neradostným datům a také dalším výhledům dnes armáda začala pracovat na rozebírání polní nemocnice v Letňanech – některé nemocnice jsou přitom stále na hranici svých kapacit. Ministerstvo zdravotnictví pak také uvedlo, že nejvíce se virus aktuálně šíří na horách a ve ski areálech, informace však neodpovídá zveřejněné mapě, kde jsou jako rizikové oblasti označeny např. lokality v Polabí a na jižní Moravě…

Na území Česka loni zemřelo téměř 130 000 lidí, což je o 15 % více (v absolutních číslech o 17 000), než je jinak obvyklé. Podobně vysoký nárůst byl naposledy zaznamenán v roce 1945. Příčiny budou statistici dále analyzovat, ale souvislost s pandemií koronaviru je dle oficiálního vyjádření nepochybná. S koronavirem totiž během roku 2020 zemřelo téměř 12 000 osob. Na rozdíl od chřipkových epidemií byla dle odborníků populace vystavena vyšší úmrtnosti po delší dobu, klesla i průměrná délka života, u mužů se zkrátila dokonce o celý jeden rok.

Nevyužitá nemocnice v Letňanech bude rozebrána

Ačkoliv index PES se stále drží na hodnotě 73 ze 100 a všechny hodnocené ukazatele se mírně zlepšily, reprodukční číslo R zůstává nad hodnotou 1. Nově nakažených včera přibylo 7 117, o 152 více než před týdnem. V nemocnicích je aktuálně hospitalizováno 5 854 pacientů, o 400 více než v neděli, ve vážném stavu jich je necelá tisícovka.

Zatímco odborníci se nyní obávají především dalšího šíření různých mutací koronaviru a dalšího tlaku na zdravotnický systém, právě dnes začali vojáci rozebírat polní nemocnic v pražských Letňanech, která nikdy nebyla ani aktivována. Přitom některé nemocnice již několik týdnů hlásí, že jsou na hranici svých kapacit. Podle úřadů je ale hlavním problémem nedostatek personálu – a ten by tedy nebyl k dispozici ani pro fungování nemocnice v Letňanech. Premiér pak uvedl, že důvodem jejího zrušení je příliš drahý pronájem. Paradoxní tedy je, že jeho poradce Roman Prymula likvidaci polní nemocnice nepovažuje za vhodnou. „S demontáží bych ještě posečkal, hrozí situace, kdy se sem mohou dostat různé mutace a mohou dramaticky zvýšit nároky na lékařskou péči,“ uvedl.  Letňanská nemocnice byla postavena loni na konci října 2020 a jen pronájem přišel státní kasu na cca 51 milionů. Kompletně rozebrána by měla být 19. února.

Nedostatek vakcín zvyšuje zájem o ty z Ruska a Číny

V Česku bylo ke včerejšímu dni aplikováno na 280 tisíc dávek vakcín od firem Pfizer a BioNTech. Během února by měla být již podávána také vakcína společnosti Astra Zeneca. Celá Evropa se ale potýká s nedostatkem vakcinačních látek, i proto se začíná zájem obracet také k vakcínám z Ruska a Číny. První zemí EU, která si vakcíny z Ruska již objednala, je Maďarsko – tamní úřady je již dokonce obdržely. Objednané mají také vakcíny z Číny, problémem však je, že ani jedné z vakcín obyvatelé Maďarska nedůvěřují. Ruská vakcína Sputnik V je přitom podle oficiálních zdrojů účinná z 93 % a její výrobci již požádali o registraci i Evropskou lékovou agenturu – bez jejího schválení totiž o ruskou vakcínu ostatní evropské země zájem nemají.