Věžák v Ostrčilově ulici město opraví podle návrhu Evy Jiřičné a Petra Vágnera

Fotografie: MMO - Věžák/Mrakodrap na Ostrčilově ulici v Ostravě

OSTRAVA – Někdo této budově říká Věžák, jiný zase Ostravský mrakodrap. Ostravská výšková dominanta z roku 1965 navržená Janem Slezákem je třetí nejvyšší stavbou v Ostravě.  Kvůli nevyhovujícímu technickému stavu je ale od roku 2013 prázdná. Po spekulacích, zda Věžák srovnat se zemí, či nikoliv a také po složité expertize statiky, teď světově proslulý ateliér AI – DESIGN architektky Evy Jiřičné a architekta Petra Vágnera předložil městu Ostrava nečekaně nový koncept na opravu budovy.

Široké veřejnosti byl návrh rekonstrukce mrakodrapu oficiálně představen 1. února 2021. Stalo se tak online na YouTube kanálu městského ateliéru MAPPA. Pokud vše proběhne jak má, bude objekt po opravě sloužit jako bytový dům. Dispozice 76 bytových jednotek bude začínat od 1+kk. Luxusní bydlení pak nabídnou mezonety v horních patrech domu. Vzdušnost domu bude dosažena díky celoproskleným oknům a rozšířením o balkóny se zelení.

Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line nebo se staňte členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Díky posouzení statiky projekt dokonce umožní výstavbu jednoho patra navíc, ve kterém vznikne kavárna s výhledem na Ostravu. „Primárním úkolem projektu bylo prověření dlouho zpochybňovaných technických aspektů statiky, požární bezpečnosti a výšky pater budovy,“ řekl primátor Ostravy, Tomáš Macura s tím, že představený architektonický návrh už vycházel z těchto zjištěných výsledků.

Budovu bude nutné odstrojit na pouhý skelet. Poté dojde na demontáž závadných azbestových panelů. Přistavět bude nutné nové komunikační jádro, tubus se schodištěm a výtahy, aby dům v budoucnu splňoval všechny požární normy.

„Po celém světě najdeme budovy, jejichž role užitečnosti skončila, ačkoliv jejich konstrukčně stavební stav je pořád v akceptovatelném stavu,“ řekla architektka Eva Jiřičná, jejíž ateliér studoval potenciál existujícího bloku. Jeho původní idea je bydlení ve výškových budovách. Přesně takový návrh opravy Věžáku také Jiřičná předložila městu Ostrava.

S navrženým řešením souhlasili hasiči i spolupracující statici, z jejichž pohledu je stav budovy dobrý. Aby se přesto vyloučily všechny pochybnosti, probíhá aktuálně monitoring kmitání a deformací, jehož výsledky budou využity pro další přípravu projektu.

Náklady na opravu budovy se budou pohybovat okolo 390 miliónů korun. Součástí této ceny je i stavba parkovacího domu s kapacitou až 170 míst. Ten by měl vyrůst na přilehlém pozemku a sloužit bude nejen obyvatelům domu, ale i lidem z okolí. Termín započetí stavebních prací je odhadován na rok 2023.