Znalec už ví, kdo stojí za katastrofou na Bečvě. Deza to prý není

Foto: HZS Zlínského kraje

VSETÍNSKO – Jiří Klicpera, soudní znalec pověřený vypracováním znaleckého posudku ke kauze Bečva, promluvil o vyšetřování otravy na řece. Viníka prý zná, valašskomeziříčskou Dezu ale vyloučil. Jeho prohlášení zaznělo v pondělním pořadu Reportéři ČT.

Klicpera se ke kauze vyjádřil už 21. ledna při videokonferenci odborníků, která se týkala také Bečvy. „Já znám viníka, ale musíme ho dostat do rukou usvědčeného, musíme mít důkazy, proto to trvá tak dlouho,“ řekl tehdy soudní znalec.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Další vyjádření poskytl v pořadu Reportéři ČT. Potvrdil dřívější prohlášení České inspekce životního prostředí, která krátce po ekologické katastrofě vyloučila z okruhu podezřelých chemičku Deza, která spadá pod koncern Agrofert. V té mělo navíc ráno v den katastrofy dojít k havárii. „To je zmatená stopa, která vás odvádí někam jinam, úplně zbytečně. Byli jsme v Deze, víme, jak to tam je, a Deza skutečně je mimo podezření, tak jak to řekla inspekce hned na začátku,“ sdělil Jiří Klicpera.

Znalec by mluvit neměl

Prohlášení Klicpery vyvolalo mezi odborníky rozčarování. Vadí jim hlavně to, že se na veřejnost během vyšetřování nedostaly ty informace, které měly být zveřejněny, ale vyjádřil se k němu znalec, který by měl mlčet.

Vyjádření Klicpery kritizoval Petr Svoboda z právnické fakulty Univerzity Karlovy. „Mám pocit, že se z toho stala téměř už dokonalá fraška. V situaci, kdy by policie a ČIŽP měli poskytnou veřejnosti informace, tak ti mlčí, a zatímco znalec, který by měl mlčet, tak začal mluvit. Znalec má podle zákona o znalcích povinnost mlčenlivosti a ta je prolomena jen v případě, že ho zadavatel znaleckého posudku té povinnosti zprostí,“ prohlásil právník.

Vedení Valašského Meziříčí chce odvolat ředitele ČIŽP

Podle zastupitelů Valašského Meziříčí v čele se starostou Robertem Stržínkem (ANO) Česká inspekce během vyšetřování hrubě pochybila. Vyzvali proto ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby odvolal jejího šéfa Erika Geusse.

Kromě problematického odebírání vzorků jim vadí i postup řešení případu. Krátce po katastrofě totiž ČIŽP chemičku Deza z okruhu podezřelých vyloučila. „Dotaz na Dezu padl. My jsme z  21 subjektů, které jsme postupně prověřovali, mohli vyloučit i některé další. U Dezy to bylo o to jednodušší, že Deza má výústní kanál, který navazuje na lagunu, a v tom výústním kanálu byly ryby,“ zdůvodnil dříve ředitel olomouckého inspektorátu ČIŽP Radek Pallós.

Ředitel inspekce Eric Geuss však později prohlásil, že Deza není z vyšetřování zcela vyloučena. „Dnes zpětně po uplynutí nějaké doby a po politizaci toho případu toto tvrzení považujeme za nešťastné,“ uvedl Erik Geuss.

Chemikálie unikly již čtyřikrát

Bečva zažila od 20. září už čtvrtý únik chemikálie do řeky. První a nejzávažnější z událostí vedla úhynu 40 tun ryb. Přibližně o měsíc později došlo k dalšímu úniku neznámé látky, podle inspektorů ze životního prostředí šlo o větší množství niklu. Bílá pěna se na hladině objevila i koncem listopadu, tentokrát se mělo jednat o dusitanový dusík. Poslední poplach vyvolala bílá gelovitá látka ve vodě. Po rozborech se zjistilo, že jde o větší množství fosforu.

Viník ani jedné z událostí dopaden nebyl. 20. prosince měl být vypracován znalecký posudek, znalec ale požádal o prodloužení lhůty.