KORONAVIRUS: Epidemie nebrzdí kvůli britské mutaci, uvedl Hamáček. Ministerstvo zdravotnictví naopak viní návštěvníky hor

Zdroj: Pixabay

Česko – Dnes dopoledne se uskutečnilo pravidelné jednání Ústředního krizového štábu. Ministr vnitra Hamáček tak na následném brífinku shrnul aktuální epidemickou situaci a uvedl, že nouzový stav je nezbytný pro další fungování země. Komunisté, kteří jej při posledním hlasování podpořili, se však nedočkali naplnění svých podmínek, a tak dnes budou jednat jak s premiérem Babišem, tak i prezidentem Zemanem právě o tolerování menšinové vlády hnutí ANO.

Počet nakažených novým typem koronaviru od začátku epidemie v Česku již překročil milion osob. V úterý bylo diagnostikováno dalších 9 057 nakažených, stále je přes 1 000 osob hospitalizováno na JIP a dle informací ministerstva zdravotnictví roste i potřeba sofistikovanějších přístrojů, jako je např. mimotělní oběh. Přesto se index systému PES (který se však stal již zcela nefunkčním a k jeho pravidlům není naprosto přihlíženo) dnes snížil z hodnoty 73 bodů na 70 bodů, a to díky poklesu reprodukčního čísla R pod hodnotu 1. Česko se tedy fakticky již třetí týden nachází ve čtvrtém stupni rizika, opatření však i nadále odpovídají stupni pátému.

Nezbytný nouzový stav?

Podle slov Hamáčka není stále aktuální situace dobrá, epidemie stagnuje a mezidenní nárůsty jsou vysoké – denně totiž přibývá cca 1 200 případů nakažených seniorů nad 65 let, ve všech okresech pak denní nárůst nových pacientů činí cca 500 případů na 100 000 obyvatel. Nejhorší situace pak panuje na Trutnovsku, kde je více jak 1000 nových pacientů na 100 000 obyvatel. „Nadále trvá komunitní šíření a vysoké počty znamenají také vysoké riziko nákazy, epidemie se nevyvíjí tak, abychom na platných opatřeních mohli něco měnit,“ uvedl Hamáček s tím, že pro udržení země v chodu je třeba trvání nouzového stavu, zdravotnický systém je totiž i nyní natolik vytížen, že neumožňuje ani obnovení regulérní péče. „Pokud by došlo k navýšení epidemie, velmi rychle budou zdravotnické kapacity vyčerpány, už nyní jsou problémy s příjmem pacientů z jiných důvodů než je covid – to je hlavní argument, proč držet stávající opatření a také proč udržovat nouzový stav. Pokud bychom neměli nouzový stav, vedlo by to k rychlému kolapsu zdravotnictví,“ upřesnil ministr vnitra, dle jehož názoru je jediným východiskem očkování.

Naočkováno v Česku bylo přitom zatím jen cca 280 000 lidí, z nichž cca 35 000 již absolvovalo i podání druhé dávky vakcíny. Stále také zbývá velké množství osob ve věku nad 80 let, které je třeba naočkovat – problémem je však (kromě nepříliš funkčního systému registrací) také nedostatek vakcín, s nímž se potýká celá Evropa. Potenciálním problémem je pak také šířící se britská mutace viru, která se šíří rychleji. „Objevuje se tu britská mutace a vzhledem k její charakteristice předpokládáme, že bude růst na síle. Podle odborníků je to také důvod, proč epidemie neklesá,“ shrnul Hamáček. Přitom včera v oficiální zprávě ministerstvo zdravotnictví tvrdilo, že důvodem neklesajících počtů nově nakažených jsou výlety na hory a obecné nedodržování protiepidemických pravidel.

Nouzový stav a tolerance menšinové vlády

Co se týká prodlužování nouzového stavu, to již delší dobu nenachází podporu napříč opozičními stranami. V rámci posledního hlasování vládu ANO podpořili komunisté, kteří však svou podporu prodloužení nouzového stavu podmínili otevřením ski areálů a také návratem dětí do škol. K ničemu z toho ale nedošlo, a tak dnes budou komunisté jednat se zástupci ANO o možnostech vládní podpory. „Převládaly názory na neprodloužení, my si uvědomujeme potřebu na využití vojáků v nemocnicích apod., ale je věcí vlády, jak to vyřeší, my za to odpovědnost nést nechceme,“ uvedl Filip. Ten dnes zároveň bude o toleranční dohodě jednat i s prezidentem Zemanem.