Lidé se bouří: 8 letá dívka žaluje školu v Českém Těšíně kvůli nošení roušky

Ilustrační foto: pxb

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Osmiletá žačka základní školy Masarykova podala, v zastoupení svými rodiči, na školu žalobu. Ona a rodiče nesouhlasí s tím, aby musela trávit celé vyučování s dýchacími cestami zakrytými rouškou. Rodiče argumentují tím, že celodenní roušky škodí zdraví.

Podání žaloby předcházely pokusy rodičů se se školou dohodnout. Rodiče řediteli poslali nesouhlas s tím, aby dcera roušku nosila. „Déletrvající nošení roušky ztěžuje dýchání, může způsobit hypoventilaci, snížení saturace kyslíkem a zvýšení tepové frekvence,“ uvedli rodiče.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Žaloba, která do školy dorazila 21. ledna 2021, ředitele školy údajně překvapila. „Už jsme všichni vážně vyčerpaní a do toho ještě přišla taková rána, že je na školu podána žaloba,“ komentoval situaci ředitel, Michal Nešporek.

Postoj Ministerstva školství k nastalé situaci je takový, že povinnost nošení roušek vyplývá z mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 7. prosince 2020. Ředitel školy přitom není oprávněn udělit z této povinnosti pro žáky výjimky.

Případ si přebírá k řešení Krajský soud v Ostravě, který žalobu rozdělil na dvě, přičemž první je podána na základní školu a druhá na Ministerstvo zdravotnictví.