Šmejdi opět v akci! Hojně nabízejí údajně výhodné energetické tarify, nebo změnu jejich dodavatele

foto: Městská policie Hradec Králové

HRADEC KRÁLOVÉ – Městská policie za poslední dny eviduje velký počet stížností na obchodníky s energiemi. Ve městě je podomní prodej zakázán, to však evidentně nijak nevadí prodejcům s pochybnými nabídkami.

Kšeftaři stále osobní návštěvou, nebo telefonátem přesvědčují obyvatele ke změněně dodavatele energie, nebo k prazvláštním energetickým aukcím. Aukce je prezentována z jejich strany jako velmi výhodná, což tak zpravidla není. Podomní prodej je zakázán a „šmejdům“ tak může být udělena pokuta. Někteří obchodníci se riziku uložení pokuty vyhnou tím, že si schůzku domluví dopředu po telefonu.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Při telefonátu s nimi musíte být velice obezřetní, protože tím, že vyslovíte opakovaně souhlas slůvkem „ano“, tak s vámi velmi dobře proškolený a podle hlasu často sympatický operátor po sérii jednoduchých otázek, může uzavřít novou smlouvu o odběru energií. „Nové smlouvy bývají zpravidla na dobu určitou, protože zákon nevyžaduje, aby tato smlouva byla písemná, její uzavření přes telefon je možné,“ říká tisková mluvčí městské policie Eva Kněžourová.

Městská policie doporučuje:

  • Pozor na telefonní hovory!
  • Nic nepodepisujte, dejte si čas na rozmyšlenou.
  • Pokud jste doma sami, dveře neotvírejte, komunikujte přes zavřené dveře a použijte kukátko.
  • Do bytu pouštějte pouze ty osoby, které Vám svou návštěvu řádně oznámily předem, a vy jste s ní souhlasili.
  • Myslete na své bezpečí, a v případě, že máte podezření, že osoba není tím, za koho se vydává, nebojte se přivolat městskou policii, strážníci na místě prověří, zda dotyčný není podvodník.

Městská policie předává situace s podomními prodejci k řešení správnímu orgánu magistrátu, který jim může udělit pokutu až několika set tisíc korun.