KORONAVIRUS: KSČM již nechce podporovat prodloužení nouzového stavu, vláda bude v pondělí jednat o dalších zpřísněních

Zdroj: Pixabay

Česko – již během příštího týdne bude opět jedním z hlavních témat prodloužení nouzového stavu, ten prozatím trvá do 14. února. Zatímco v minulosti menšinovou vládu ANO s ČSSD podpořili komunisté, nyní se zdá, že k ničemu takovému již nedojde, širší vedení strany totiž další prodloužení nouzového stavu nepodporuje. Podle premiéra Babiše by však nastalá situace mohla vést ke kolapsu zdravotnického systému.

Během předchozích hlasování o nouzovém stavu vládu vždy podpořila KSČM, ta však měla také své podmínky týkající se státního rozpočtu, při posledním hlasování pak strana požadovala také návrat žáků do škol a otevření lyžařských areálů. Jelikož k naplnění ani jedné z těchto podmínek nedošlo, širší vedení strany vydalo prohlášení, že další prodloužení nouzového stavu nepodporuje. Podle výkonného výboru zavedená opatření stejně k ničemu nevedou. Komunisté se shodli na tom, že opatření může kabinet vyhlásit i bez dalšího trvání nouzového stavu. Finální rozhodnutí ale samozřejmě závisí na jednání poslaneckého klubu před sněmovní schůzí. Strana zároveň řeší i další toleranci vlády ANO a ČSSD. Dle prvního z návrhů by komunisté měli toleranční dohodu s ANO vypovědět, dle návrhu druhého by se s vládou mělo ještě jednat.

Premiér Babiš naopak dlouhodobě tvrdí, že nouzový stav je pro fungování země nezbytný (s čímž do značné míry nesouhlasí opozice, která opakovaně vyzývala k úpravě legislativy tak, aby opatření bylo možné zavádět i v jiném než jen nouzovém režimu). „Jsou tu vysoké počty hospitalizovaných, pokud bychom nemohli nasadit naše vojáky a dobrovolníky, došlo by ke kolapsu zdravotního systému a také vyšší úmrtnosti. Neumím si představit, že by si něco takového vzal někdo na svědomí,“ shrnul Babiš.

Ačkoliv pokles epidemie se zastavil, čísla se zatím pohybují stále ve stejné hladině, některé ukazatele sledované v rámci systému PES opět klesly. Naopak reprodukční číslo se zastavilo na hodnotě 1. Podle ministra Blatného je na vině nedodržování opatření a také šíření britské mutace viru. Nakolik je u nás rozšířená, však známo není. „U nás se plošně nesekvenuje, takže ani výskyt této mutace ve všech případech neodhalíme. Je ale jasné, že ta mutace tady je a je prokázána ve více regionech, kam se nedostala jako jediná, takže se šíří na více místech. Podle laboratoří je tu od prosince. Odhadovat, kolika procenty se v tak plošném procesu, jako je epidemie, podílí na šíření viru nedodržování opatření nebo britská mutace, není možné. Ale víme, jak poznáme, že šíření té britské mutace převládlo – to se totiž projeví v případném nárůstu pacientů,“ vysvětlil Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Přesto by dle ministra Blatného měla již v pondělí vláda jednat o dalších možných zpřísněních režimu. Ve hře je údajně omezení pohybu mezi kraji. Ministr vnitra Hamáček chce zase prosadit větší kontrolu nad dodržování protiepidemických opatření a v pondělí představí návrh zaznamenávání přestupků proti krizovému zákonu do registru.

Jak se shodují odborníci, jedinou cestou, jak epidemii zbrzdit, je očkování. To v Česku sice probíhá, ale naráží nejen na organizační problémy, ale také nedostatek vakcín. Kromě očkovacích látek Pfizer a BioNTech je již v Česku k dispozici i látka společnosti Moderna, tu k očkování obdrželi např. na jižní Moravě, určena je primárně pro seniory a pracovníky sociálních služeb.

Babiš právě dnes vyrazil také na cestu do Maďarska, které si jako jediná země v Evropě objednalo očkovací látku Sputnik V z Ruska. Premiér má v plánu se svým maďarským protějškem probrat právě očkování, diskutovat by se mělo také o schvalování léků mimo Evropskou lékovou agenturu.