Odběrový tým COVID-19 středočeské záchranky napadli agresivní bezdomovci

Ilustrační foto: ZZS SCK

PŘÍBRAM – Odběrové týmy středočeské záchranky mají zase sebou v roce 2020 opravdu úctyhodný kus práce. Provedly téměř 20 tisíc mobilních náběrů na COVID-19 a najely 171 184 km. A v provozu jsou stále.

V současné době provádí odběry v terénu tři posádky, které za přísných bezpečnostních pravidel odebírají vzorky všem s podezřením na nákazu COVID-19. Jedná se o pacienty imobilní, jejich špatný zdravotní stav jim neumožňuje navštívit odběrové místo v nemocnici, nebo se potýkají s vážným průběhem nemoci.

Většinou si záchranáři spolupráci s veřejností chválí, ale někdy se skutečně nezadaří. Třeba tento týden na Příbramsku měly být odebrány vzorky čtrnácti bezdomovcům. Ti ale s posádkou vůbec nespolupracovali, byli agresivní a ohrožovali je. Z části se pak rozprchli, až nakonec záchranáři odjeli s nepořízenou.

K řízení odběrových týmů je v operačním středisku vždy vyčleněn jeden dispečer. „Posádka je vyslána na základě elektronické žádanky hygienické stanice nebo praktického lékaře. Odběry v terénu se provádí u lidí, kteří jsou staří, imobilní a nejsou si schopni kvůli zdravotním komplikacím sami obstarat testování,“ říká operátorka Patricie Sedláčková. Podle seznamu požadavků se denně sestavuje co nejoptimálnější trasa pro odběrové sanity.

„Když přijedeme na místo, než se připravím a obléknu do „plné polní“, řidič zatím zavolá pacientům, kde provedeme odběr – jestli vyjdou mezi dveře, před dům, popisuje člen jedné odběrové posádky Jiří Tymeš. „Pokud nejsou schopni žádného pohybu, pak odběr proběhne uvnitř. Po odběru proběhne krátká administrativa, oštítkování vzorku, jeho uložení do chladničky a po absolvování všech určených odběrů odvážíme vzorky do laboratoří. Každý den náš tým najezdí přibližně 350 km.“