V kraji se začne očkovat vakcínou od Moderny

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – První dodávka o 600 dávkách vakcíny od společnosti Moderna dorazila v úterý do Zlínského kraje. Tou se začne očkovat spolu s doposud využívanou vakcínou Comirnaty od firmy Pfizer a BioNTech. V příštím týdnu by měla dorazit i první dodávka látky od společnosti AstraZeneca.

Oproti Comirnaty je vakcína od Moderny méně náročná na uskladnění, uchovávat se může v mrazu od -15 do -25 stupňů Celsia. První jmenovaná přitom vyžaduje teplotu kolem -70 stupňů Celsia. „Počítáme s jejím využitím i u praktických lékařů, které chceme do očkování zapojit, jakmile budeme mít této vakcíny dostatek. Očkovat chce ve svých ordinacích zatím 249 praktických lékařů, kteří si dělají seznamy zájemců o očkování z řad svých pacientů, a k dnešnímu dni mají na těch seznamech již 12 351 osob,“ sdělil hejtman Radim Holiš.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Brzy se v kraji objeví i třetí očkovací látka. „V úterý 9. února by do Zlínského kraje měly dorazit také první dávky vakcíny společnosti AstraZeneca. Přesnější údaje k této dodávce zatím nemáme,“ dodal hejtman.

Prioritní skupiny by se mohly naočkovat do konce března

Kraj dosud obdržel 18 720 dávek vakcíny od společnosti Pfizer a BioNTech, prozatím se použilo 13 945 dávek. V pobytových službách bylo naočkováno 4 078 lidí, z řad zdravotníků dostalo vakcínu 5 934 lidí a konečně i 1 489 seniorů nad 80 let. Druhou dávku zatím dostalo 2 444 osob. Podle hejtmana by se tyto nejohroženější skupiny mohly doočkovat do konce března, termín se ale může posunout kvůli dodávkám vakcín.

V příštím týdnu kraj plánuje doočkovat zájemce v pobytových sociálních službách. „Dál mapujeme také zájem o očkování mezi seniory v domovech s pečovatelskou službou. Tam se k očkování přihlásilo zatím 1 628 osob,“ upřesnila náměstkyně hejtmana zodpovědná za sociální oblast Hana Ančincová. Zároveň dodala, že situace v těchto zařízeních se vyvíjí příznivě a klesá počet nakažených klientů i zaměstnanců.

Pacientů v nemocnicích ubývá, plánovaná péče se ale ještě neobnoví

Ve čtyřech krajských nemocnicích aktuálně leží 235 pacientů s covidem. „Situace se mírně zlepšila, za což bych ráda poděkovala těm, kteří dodržují mimořádná opatření. Stav v nemocnicích ovšem i nadále znemožňuje obnovení plánované péče, zátěž systému intenzivní péče je velmi vysoká,“ řekla Olga Sehnalová, náměstkyně hejtmana zodpovědná za zdravotnictví.

Současně varovala, že i přes lepšící se situaci je nutné stále dodržovat hygienická pravidla. „Pandemie tady pořád je a zastavit ji můžeme společně omezením sociálních kontaktů a dodržováním pravidla 3R – ruce, roušky, rozestupy. Prosím všechny, aby to ještě vydrželi. I s ohledem na britskou mutaci koronaviru, která už se vyskytuje v okolních krajích a je mnohem nakažlivější,“ zdůraznila Olga Sehnalová.