Ve Valašském Meziříčí začnou odebírat vzorky pro PCR vyšetření ze slin

Vzorek slin pacient odevzdá do malé zkumavky s trychtýřem. Foto: archiv Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Odběrové místo v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí nově umožní zájemcům o PCR vyšetření na covid podstoupit odběr šetrnější metodou. Jedná se o vyšetření ze vzorku slin, které vyvinula česká firma. Poprvé ji lidé budou moct podstoupit v pondělí 8. února.

Postup je vhodný mimo jiné pro lidi, kteří mají z klasického výtěru z nosohltanu obavy. „Samozřejmě, pokud někdo bude preferovat stěr z nosohltanu, i tato možnost zůstane v nabídce,“ ujišťuje hlavní sestra valašskomeziříčské nemocnice Jana Pelikánová. „Jelikož odebrat sliny je jednodušší a příjemnější varianta pro spolupracujícího klienta, předpokládáme, že většina příchozích projeví zájem právě o test ze slin.“

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nová metoda je šetrnější, přitom plně nahrazuje odběr pomocí výtěru. Stačí, aby pacient několikrát zakašlal do roušky a poté si odplivl do malé zkumavky s trychtýřem. Aspoň 10 minut před odběrem se nesmí kouřit, pít, jíst nebo žvýkat žvýkačka.

Postup vyvinula česká start-upová firma Diana Biotechnologies. „Protože se jedná o čistě českou firmu, mohli jsme se spolehnout na to, že veškerý materiál potřebný k testování bude včas k dispozici a zajistili jsme tak vysokou kapacitu testování,“ vysvětluje předseda představenstva společnosti Laboratoře AGEL Tomáš Gucký.

K vyšetření se mohou objednat jak indikovaní pacienti, tak samoplátci, a to na telefonním čísle 571 758 605. Novinku nemocnice nabízí ve spolupráci s laboratoří AGELLAB, která jako první na Moravě dostala povolení Státního zdravotního ústavu provádět PCR vyšetření ze slin.