Covid-19: Počet aktuálně pozitivních se na jihu Čech snížil na 4 951 osob

ilustrační foto (zdroj shutterstock)

JIHOČESKÝ KRAJ – V neděli zaznamenali hygienici na jihu Čech 87 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkem 95 nemocných se uzdravilo. Počet vyléčených se zvýšil na 50 462 a aktuálně pozitivních mezidenně snížil o osm na 4 951 osob. Od loňského března, kdy byl v Jihočeském kraji zaznamenán první případ onemocnění, zde v souvislosti s koronavirem hygienici verifikovali celkem 924 úmrtí.

Od soboty do neděle přijaly laboratoře k vyšetření metodou PCR v regionu 344 suspektních vzorků a 44 vzorků od samoplátců. Z výsledků provedených testů potvrdili hygienici k nedělní 18. hodině 87 nových pozitivních případů, to je o 18 více než v neděli před týdnem. K nemocným přibylo 36 žen a 51 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českokrumlovsku (30), Českobudějovicku (26) a Táborsku (11).

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„V jednačtyřiceti případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a ve třinácti na pracovišti. Deset nových případů se týkalo zdravotníků nebo přenosů nákazy ve zdravotnických zařízeních a dalších pět škol. U ostatních případů nebylo do nedělního večera možné zdroj nákazy identifikovat. V končícím pátém kalendářním týdnu jsme zaregistrovali v kraji celkem dva tisíce čtyři sta třicet devět potvrzených případů, to je o jedenadevadesát více než v předchozím týdnu,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 4 951 aktivních případů Covid-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 1 373 na Českobudějovicku, 898 na Jindřichohradecku, 666 na Písecku, 588 na Táborsku, 510 na Českokrumlovsku, 481 na Strakonicku a 435 na Prachaticku. 924 nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou od vypuknutí pandemie zemřelo.

Nákaza ve školách a školkách

Od začátku školního roku se s nákazou Covid-19 setkali žáci, pedagogové a nepedagogický personál ve 437 zařízeních, to je 53 procent všech školských zařízení v Jihočeském kraji. V končícím týdnu byly jarní prázdniny v okrese Písek, v nastupujícím týdnu od 8. února jsou v okrese Prachatice, Strakonice a Tábor.

„K dnešku jsou v kraji uzavřeny čtyři mateřské školy a jedna dětská skupina, před týdnem to bylo třináct školek. Ve dvaatřiceti případech jsou uzavřeny jednotlivé třídy mateřských škol, před týdnem to bylo patnáct školek. Základní školy jsou uzavírány jen výjimečně z důvodu pozitivity nebo karantény většiny zaměstnanců nebo žáků. Nyní jsou uzavřeny jednotlivé třídy ve čtyřech školách v kraji. V prvních a druhých třídách se objevují většinou jednotlivé případy pozitivity, celkem jde o dvanáct škol,“ upřesnila ředitelka Odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice Marie Nosková.

Index PES

Aktuální rizikový index protiepidemického systému PES, platný pro celou Českou republiku, dosáhl v neděli 7. února hodnoty 71 bodů a pětadvacátý den v řadě setrvává v parametrech čtvrtého stupně koronavirového rizika – vážný stav (61 až 75 bodů).