Námraza ochromila trolejbusy ve Zlíně, spoje se zpozdily o desítky minut

Foto: Lukáš Králíček

ZLÍN – Komplikovaný příjezd do školy a do zaměstnání měli dnes ráno cestující MHD ve Zlíně a Otrokovicích. Ledovka a nebývalá sněhová nadílka totiž způsobily v dopravě značné problémy. Z neděle na pondělí pokryla trolejové vedení silná vrstva námrazy, která postupně vyřadila trolejbusy z provozu.

Od nedělní půl desáté večer do půl šesté v pondělí ráno způsobily vydatné dešťové srážky náledí a silnou námrazu na stojících vozech MHD, trolejovém vedení i na silnicích. Dva trolejbusy s dieselagregátem v noci projížděly trasy a snažily se námrazu strhávat. „Nestačilo to však a v ranních hodinách námraza na trolejovém vedení postupně odstavovala z provozu trolejbusy, které nemohly použít nezávislý zdroj energie v podobě dieselagregátu. Nepojízdnými se postupně staly i bateriové trolejbusy, které se přes námrazu na vedení nemohly řádně dobíjet,“ popsal situaci mluvčí dopravního podniku Vojtěch Cekota.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Když pak v pondělí ráno začalo ještě sněžit, některé cesty byly zcela nesjízdné. Vozy MHD nabíraly několik desítek minut zpoždění. Problém měli i řidiči, kteří se se zpožděním dostávali do práce. „Povolali jsme na pracoviště techniky pro posílení dispečerské služby i další řidiče a vyslali jsme na linky všechny trolejbusy s dieselagregátem a všechny autobusy, které jsme měli právě k dispozici. Jezdily na linkách zcela mimo jízdní řády, abychom čekajícím cestujícím zajistili na všech trasách alespoň částečnou dopravní obslužnost,“ uvedl vedoucí dopravního úseku Pavel Nosálek. Aby po výpadku bateriových trolejbusů nezůstaly bez spojení se Zlínem místní části Kostelec, Štípa a Velíková, autobus linky 46 z Velíkové mimořádně zajížděl až do Zlína na Vršavu.

Jakoby toho nebylo málo, porouchalo se i zabezpečovací zařízení na železničním přejezdu v Kvítkovicích, které zůstalo nepřetržitě spuštěné přes dvacet minut, takže se přes něj nedalo projet. To pro linky 2 a 6 znamenalo další zpoždění.

Do běžného provozu se MHD vrátila až před 10. hodinou dopoledne. „Za vzniklé komplikace se cestujícím omlouváme. Nasadili jsme všechny síly, aby byly jejich dopady na cestující co nejmenší,“ vzkázal ředitel DSZO Josef Kocháň.

Foto: Lukáš Králíček
Foto: Lukáš Králíček
Foto: Lukáš Králíček