Policisté minulý týden provedli zátah na neviditelné chodce a jezdce

Foto: PČR

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Policie dnes zveřejnila výsledky dopravně bezpečnostní akce, kterou organizovala v týdnu od 1. února 2021. Akce byla převážně zaměřená na viditelnost chodců, cyklistů a motocyklistů v silničním provozu.

Policisté si pro své dopravně bezpečnostní tažení minulý týden vybrali záměrně části dne se sníženou viditelností. Kontroly probíhaly za soumraku, svítání, nebo v noci. „Zaměřili jsme se na dodržování zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, s cílem eliminovat dopravní nehodovost s účastí chodců a cyklistů,“ řekl mluvčí policie, René Černohorský.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Během akce bylo zkontrolováno 1063 účastníků silničního provozu, konkrétně řidičů dvoustopých či jednostopých motorových i nemotorových vozidel, a také chodců.

Celé akce se zúčastnilo 341 krajských policistů z dopravní i pořádkové policie, dopravních inspektorátů, obvodních oddělení i z pořádkové jednotky krajského ředitelství.

„Zjištěno bylo 197 dopravních přestupků. Blokovou pokutou na místě bylo vyřešeno 168 případů, 29 skutků bylo oznámeno příslušnému správnímu orgánu k dalšímu projednání,“ řekl ještě René Černohorský s tím, že za snížené viditelnosti bylo zkontrolováno 182 chodců, přičemž 178 z nich bylo povinně vybaveno reflexními prvky.

Také cyklisté v 7 skutcích porušili dopravní předpisy a dostali blokovou pokutu. Ve většině případů se jednalo o špatné osvětlení a nevhodné oblečení bez reflexních prvků.

Orientační dechové zkoušky a testy návykových látek prokázaly přítomnost alkoholických nápojů v dechu u 9 osob. 7 účastníků silničního provozu pak bylo pod vlivem návykové látky.

Mezi další nejčastější přestupky zjištěné během této dopravně bezpečnostní akce, patří 4 krát nepředložení dokladu o pojištění odpovědnosti u motorového vozidla, 10 případů nepoužití bezpečnostních pásů, 12 krát překročení stanovené rychlosti jízdy a ve 14 případech nevyhovující technický stav vozidla.

„Prevence chodců a cyklistů patří  mezi jednu z pěti priorit police v celé České republice,“ řekl policejní poručík René Černohorský z ředitelství v Ostravě. Dalšími prioritami, kromě viditelnosti účastníků silničního provozu, na které se policie aktuálně zaměřuje, je nepřiměřená rychlost, bezpečný dopravní prostor, plynulý dálniční provoz a zranitelní účastníci silničního provozu.

Policie veřejnost upozorňuje, že obdobné dopravně bezpečnostní akce budou následovat i v dalších dnech, týdnech a měsících letošního roku v celé republice.