Řidič kamionu přivezl na návěsu do Kroměříže šestici migrantů

Ilustrační foto

KROMĚŘÍŽ – Podezření z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice čelí řidič kamionu, ve kterém se ukrývalo šest uprchlíků. Muži z Pákistánu a Afghánistánu skončili v zařízení pro zajištění cizinců.

Minulé pondělí kolem třetí odpoledne přišlo na linku 158 oznámení, že z kamionu, který přivezl zboží do Kroměříže, vyskakují z přepravního prostoru cizinci a utíkají pryč. „Operační důstojník na místo vyslal několik policejních hlídek, včetně psovoda se psem. Policistům se zanedlouho podařilo všech šest mužů, zjevně cizokrajného původu, dohledat a zajistit je,“ sdělila policejní mluvčí Lenka Javorková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Muži neměli žádné doklady. „Převzali si je policisté z cizinecké policie, kteří s nimi provedli standardní služební úkony jako lustrace v evidenčních systémech, sejmutí daktyloskopických otisků a další úkony za účelem zjištění totožnosti, a také zajistili tlumočníka do jazyka paštského. Po náročné a zdlouhavé komunikaci se podařilo muže ztotožnit. Zjistili jsme, že se jedná o jednoho státního příslušníka Pakistánu a pět státních příslušníků Afghanistánu,“ uvedla Javorková.

Policisté z cizinecké policie zjistili, že si muži požádali o mezinárodní ochranu v jiných zemích. Koncem týdne je eskortovali a umístili do Zařízení pro zajištění cizinců Vyšní Lhoty. „Ve věci jsme zahájili trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. V případě, že by řidiči bylo prokázáno porušení zákona, hrozil by mu až dvouletý trest odnětí svobody,“ dodala Lenka Javorková.