Když slyšíte na ledu praskání, vraťte se na břeh aneb Hasiči radí

Záchrana ženy a psa na olomouckých Poděbradech 2015

OLOMOUCKÝ KRAJ – Jakmile se hladiny rybníků či vodních nádrží pokryjí vrstvou ledu, lidé si vyrážejí zabruslit na čerstvém vzduchu a v přírodě. Ne vždy je však pohyb po zamrzlém povrchu bezpečný. Především v případech, kdy se teploty často mění.

Hasiči se během zimy setkávají s událostmi, kdy je potřeba pomoci přimrzlým zvířatům nebo zachránit psy, kteří se zaběhli na led. Občas řeší i dramatičtější situace, kdy je po proboření do ledové vody v ohrožení lidský život. Pravidelně proto v zimních měsících všichni hasiči zařazení ve výjezdových jednotkách absolvují výcvik záchrany tonoucího z ledu. Hasiči přinášejí pár rad, jak reagovat v případě, že se na ledu dostanete do svízelné situace:

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Vedoucí instruktor olomouckých hasičů-potápěčů Josef Skalka upozorňuje, že je nejdůležitější tyto události vždy nahlásit na tísňovou linku. Ještě předtím, než se sami pustíte do záchrany kamaráda nebo třeba zaběhnutého psa. „Když vidíte, že se někdo probořil, ihned volejte. Když by se vám záchrana nepodařila a sami byste se ledem probořili, těžko budete z vody volat hasiče,“ zdůraznil zkušený potápěč.

Než hasiči po příjezdu vyskáčou z kabiny, mají na sobě kompletní výbavu. Kromě obleku také přilbu, rukavice a záchrannou vestu, v níž jsou bodce do ledu. „Ty bych doporučil do výbavy každého bruslaře, který se pohybuje po přírodním ledě. Je to bezvadná sebezáchranná pomůcka, díky níž se můžete dostat z vody zpět na led velmi rychle,“ podotýká Josef.

K záchranným pracím na vodě automaticky vždy vyjíždí také člun. O jeho nasazení se rozhoduje po prvotním rychlém průzkumu přímo na místě události. „Odhadujeme sílu ledu a jeho kvalitu. Vždy se snažíme o co nejrychlejší a nejefektivnější zásah, takže vybíráme co nejkratší a nejjednodušší cestu k tonoucímu. Většinou se tedy postupuje tak, že lanem zajistíme jednoho hasiče, který se pro tonoucího vydá. Pokud to lze, jde po svých, jakmile se začne bořit, lehne si na břicho a plazí se,“ popisuje instruktor.

Jakmile je záchranář u tonoucího, chytí jej pod paže a ostatní z jednotky na břehu je oba pomocí lana vytáhnou na bezpečné místo. Takže například na pevný led nebo až na břeh. „Pokud je člověk při vědomí, zabezpečíme mu tepelný komfort a předáme jej zdravotnické službě. V případě, že je v bezvědomí, provádíme resuscitaci,“ vysvětluje Josef s tím, že pro zachránce je nejdůležitější, aby s člověkem v ledové vodě komunikoval, snažil se jej uklidnit a udržet s ním kontakt.